

Třetí únorový víkend zavítala do obce Hamry a části města Hlinska, Blatna, tradiční Staročeská maškara. Tento každoroční masopustní průvod má kořeny sahající až do 19. století.
Obchůzky v obou obcích začínaly v brzkých ranních hodinách, přibližně v 7 hodin ráno, a pokračovaly až do pozdního odpoledne. Hamerské maškary organizovali místní obyvatelé, zatímco v Blatně se o průvod tradičně staral Sbor dobrovolných hasičů Blatno. Maškary byly doprovázeny hudbou a veselými Turky, kteří tančili před domy vítajících obyvatel. Masopustní veselí v Blatně vyvrcholilo v pozdních večerních hodinách u hasičské zbrojnice, kde bylo slavnostně ukončeno poražením kobyly.
Masky masopustního průvodu jsou od roku 2010 součástí neživého kulturního dědictví UNESCO, což potvrzuje jejich jedinečný význam v české lidové kultuře.
Masopustní obchůzky v Hlinsku a okolí vycházejí z dávných slovanských tradic, které oslavovaly konec zimy a příchod jara. Tyto oslavy byly spojené s maskami, hudbou, tancem a veselím, jež měly zajistit úrodný rok, zdraví a prosperitu.