

V sobotu 3. května oslavili v Zemi Keltů v Nasavrkách svátek Beltine všechny čarovné bytosti. Beltine je keltským svátkem ohně, lásky a plodnosti a oslavy ČaroBeltinu se nesly přesně v tomto duchu. A proč ČaroBeltine? V tomto období je totiž dnešní společnost zvyklá „pálit čarodějnice“, avšak v Zemi Keltů věří, že čarodějné umění, magie, byla a je součástí lidských životů a neměla by být potírána, naopak by měla být oslavována! A tak vznikl ČaroBeltine, oslava pro všechny čarovné bytosti.
Brána oppida se otevřela v 10 hodin a už od samého počátku byl program pro návštěvníky opravdu nabitý. Dům náčelníka se proměnil v přednáškový prostor a návštěvníci zde mohli vyslechnout hned čtyři zajímavé přednášky: Pohanství a kolo roku od Lucie Zemanové, Byliny starých Keltů od Jindřicha Čecha alias Alchymisty, Pohádky bez obalu – podcast Terezy Janišové, tentokrát naživo (záznam přednášky je dostupný na Spotify i Youtube), a jako poslední přišla na řadu přednáška Zpátky do doby železné aneb když se čas zpomalí, již zpracovali Blanka Zelená a Petr Holík, kteří deset únorových dní žili v domě řezbáře v oppidu v Zemi Keltů a nyní referovali o výsledcích jejich experimentu.
Druhým přednáškovým prostorem se stala nová svatyně, kde Mikuláš Borovský povídal o bozích zobrazených na sloupech svatyně a David Maroš, alias druid Doran, se zaobíral Druidstvím dnes. Pro svůj jedinečný prostor posloužila svatyně i ženskému kruhu pod vedením ekopsycholožky Šárky Doležalové Křepelkové.
Na programu byla řada workshopů a jiných aktivit, jako míchání bylinných čajů, bylinkových vykuřovadel a tuhých parfémů, pletly se panenky ze slámy i věnečky z květin a proutí. Bylo možné si vytvořit vlastní skleněný korálek či vyzkoušet ženskou bylinnou napářku, absolvovat masáž či workshop lesní mysli. Nechybělo ani bubnování a mužský kruh.
Na děti organizátoři také nezapomněli, a ty tak mohly vyslechnout MUZIKOPohádku o dračici Azuře od Markéty Havlové, mohly se vyřádit při poletování na košťátkách, či si upéct chlebovou placku v keltské kuchyni a v kovárně vykovat hřebík pod vedením zkušených keltských kovářů.
Protože o Beltinu Keltové pořádali svatby na zkoušku, nesměly tedy chybět ani na ČaroBeltinu. Nakonec zde proběhlo 14 svateb na zkoušku a jedna oficiální s druidem i úředním oddávajícím. Následoval další starý zvyk, a to běh s májkou. Ženy utíkaly oppidem s velikánským věncem ze zelených větviček, zdobeným barevnými stuhami, muži za nimi běželi s májkou a snažili se je dohonit. Když muži ženy dohnali, provlékli májku věncem, věnec byl stuhami přivázán k vrchu máje a ta byla vztyčena na prostranství přímo v oppidu. Následoval krásný spontánní tanec v kruhu okolo máje.
Svou hudbou návštěvníky před oppidem roztančila kaplea Rí Ra. Zlatým hřebem programu byl beltinový rituál. Všichni návštěvníci se shromáždili okolo kamenného kruhu, kde obřadníci předvedli nádhernou scénku námluv boha a jarní bohyně, následně se rozhořely louče a průvod návštěvníků i organizátorů se vydal přes oppidum směrem před bránu, kde byl loučemi zažehnut obrovský beltinový oheň. Druhou kapelou večera byla Vintage Wine, která také nenechala návštěvníky v klidu, lidé se okamžitě dali do tance.
Po celý den bylo v oppidu možné nakoupit čarovné drobnosti od řemeslníků a dalších tvůrců: šperky, bylinkové směsi, svíčky, mýdla, kožené i keramické výrobky a dokonce i vlněné látky a tkané pásky.
Letošní ročník akce ČaroBeltine byl úplně první a ačkoliv organizátoři nečekali vysokou návštěvnost, realita předčila veškerá očekávání: ČaroBeltine navštívilo okolo 860ti lidí. Na organizaci se podílelo 30 dobrovolníků.
Země Keltů děkuje všem organizátorům za úžasnou práci, energii a nadšení, jež do organizace vložili, a všem návštěvníkům za podporu a za pomoc s dotvořením atmosféry díky kostýmům, v nichž velké množství z nich dorazilo!
Organizátoři neskrývají nadšení a doufají, že jim všichni zúčastnění zachovají přízeň a ČaroBeltine bude možné uspořádat i příští rok!
Fotografie: Mio Fallen, Štěpán Obdržálek a Jan Gregi Gregor