Hlinecké Multifunkční centrum hostilo úspěšný 10. ročník Ležáckého veršování

Profilovka
23. 11. 2024

V pátek 8. listopadu 2024 se pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a patrona – herce a recitátora Alfreda Strejčka uskutečnila v prostorách hlineckého Multifunkčního centra jubilejní celostátní recitační přehlídka.

Ležácké veršování, které od roku 2014 tradičně vyhlašují Památník Ležáky a Památník Lidice při příležitosti mezinárodního Dne válečných veteránů, bylo založeno v rámci 82. výročí vyhlazení osady Ležáky, na památku místních dětí zavražděných 25. července 1942 v Chelmnu. Z muzea Památníku Ležáky se soutěž v roce 2021 přesunula do Multifunkčního centra v Hlinsku, které nabízí skvělé divadelní prostředí a velkou scénu pro všechny vystupující.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům si nenechala ujít ani řada pozvaných čestných hostů, k nimž patřil senátor Jan Tecl, radní Pardubického kraje Miroslav Krčil, ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice Petr Holý, starosta Miřetic Jaroslav Chour, starosta Prosetína Michal Vychroň a předseda KLUBU VÝSADKOVÝCH VETERÁNŮ gen. Klemeše CHRUDIM, z.s. Ivan Gašpár.

lezacke_versovani.jpg

Soutěžní přehlídka představuje originální setkání pro mladé recitátory, kteří zde získají jedinečnou příležitost vystoupit na profesionálním pódiu před publikem tvořeným jejich vrstevníky a odbornou uměleckou porotou – v letošním roce zastoupenou herečkami Danou Černou a Marií Málkovou, hercem Vilémem Udatným a pedagožkou Klárou Litterovou. Patronem Ležáckého veršování je již od samých počátků herec a recitátor Alfréd Strejček, který je s účinkujícími stále v kontaktu prostřednictvím osobních videozdravic. Moderování se profesionálně ujal dlouhodobý podporovatel Ležáckého veršování herec Michal Zelenka, syn přeživšího lidického dítěte Václava Zelenky.  

Během uplynulých deseti let se akce stala mezi dětmi velice populární – počet soutěžících se oproti jejím prvním ročníkům zdvojnásobil a mnoho dětí se Ležáckého veršování účastní pravidelně. Do letošního ročníku recitačního klání se přihlásilo celkem padesát jedna žáků a studentů z celé České republiky, což jednoznačně dokládá jejich trvalý zájem.  

Jubilejní ročník Ležáckého veršování ovládli tito žáci a studenti:

První kategorie:

1. místo – Emílie Valdmanová 

2. místo – Emma Emmons 

3. místo – Astrid Glierová 

Zvláštní cenu poroty získaly Alžběta Malinská a Liliana Elen Kytnerová. 

 

Druhá kategorie:

1. místo – Eva Levaiová 

2. místo – Evelína Hladká 

3. místo – Nikol Nováčková 

Zvláštní cenu poroty získali Zuzana Chaloupková a Vít Vodvárka.

 

Třetí kategorie:

1. místo – Ondřej Rebec 

2. místo – Eliška Havlová 

3. místo – Běla Havlíčková 

Doprovodný program k akci pravidelně zahrnuje prezentaci krátkých dokumentů zachycujících zásadní historické události spojené s tragickým příběhem Ležáků a Lidic a připomíná důležitá výročí spojená s těmito místy. Ve foyer klubu Hlinečan byla letos připravena ke zhlédnutí také výstava „Slzy všech lidí jsou stejné“, která je věnována akademické sochařce Marii Uchytilové, autorce Památníku dětských obětí války – bronzového sousoší 82 lidických dětí. Od narození této výjimečné umělkyně uplynulo právě sto let. 

Během dne vystoupili na podiu vrchní praporčík 43. výsadkového pluku Chrudim nadpraporčík Petr Kopecký a praporčík Mojmír Habart z Krajského vojenského velitelství Pardubice, kteří žáky a studenty blíže seznámili se službou vojenských profesionálů i s příběhy válečných veteránů, kteří pro naši vlast obětovali to nejcennější – svůj život. Chrudimští výsadkáři a Krajské vojenské velitelství Pardubice s Památníkem Ležáky spolupracují od založení recitační soutěže.

 

Zdroj: lezaky-memorial.cz

Památník Ležáky Památník Lidice Hlinsko Ležácké veršování

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.