Zatopený lom Srní zve k návštěvě plavce i potápěče
Profilovka
04. 07. 2021.
5430

Nedaleko od Hlinska, před obcí Srní, se nachází zatopený lom, kde v dobách první republiky probíhala těžba hlinecké žuly. Ukončena byla v 60. letech 20. století a poté došlo k postupnému zatopení lomu. Lom byl později navrácen původním majitelům, kteří se o něj starali vlastními prostředky. V létě byl využíván jako přírodní koupaliště.

 

V roce 2011 převzal správu lomu Ing. Pavel Šenk. Spolu s místními potápěči začali lom zvelebovat. Okolí bylo pročištěno od náletových dřevin, došlo k zarybnění lomu a provedení terénních úprav. V současnosti zde stále pokračují práce, které mají z areálu lomu vytvořit místo vhodné k rekreaci, plavání, potápění, outdoorovým sportům a dalším aktivitám.

 

Pro potápěče je lákadlem například potopený autobus a rozmanitost druhů ryb, které pod hladinou žijí. Návštěvníci zase ocení možnost půjčit si loďky a paddleboardy. Nachází se zde také skokanský můstek a lezecká stěna.

 

V budoucnosti by v areálu lomu měly vzniknout dvě zóny, a to potápěčská a rekreační. Buduje se zázemí jak pro plavce, tak pro potápěče. Zároveň stále probíhají práce ke zlepšení stavu vody a ochrany života pod vodou i nad ní.

 

Pobyt v areálu je na vlastní nebezpečí, na děti musí dohlížet dospělí. Návštěvní doba je od září do května od 8:00 do 20:00 hodin a v červnu až srpnu od 8:00 do 21:00. Návštěvníci musí uhradit příspěvek na provoz, zvelebování a úklid areálu.

Ceník a provozní řád zde: https://bit.ly/Lom-Srni-provozni-rad

 

Lom se nachází mezi Hlinskem a obcí Srní po pravé straně, pokud se jede z Hlinska. Od silnice je to k lomu kousek, k dispozici je i větší parkoviště. Zároveň lze z Hlinska na lom dojít i pěšky či dojet na kole.

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image