Dnes je 5. říjen 2023, svátek má Eliška
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Premium Jak si správně vybrat dodavatele elektřiny a plynu Vytvořit článek
Jak si správně vybrat dodavatele elektřiny a plynu
Michal Voldán - 12. 01. 2020    1396    0 Líbil se vám tento článek?

Správná volba dodavatele elektřiny a plynu je velmi důležitá pro rodinný rozpočet. Změnou dodavatele je možné ušetřit peníze, které by spoustě lidem pomohly při nakupování vánočních dárků, nebo při rozhodování kdy a kam se pojede na dovolenou. Kdo je to vlastně ten dodavatel a podle čeho ho vybírat se dozvíte v tomto článku.

Cena energie se skládá z ceny distribuce a ceny dodavatele. Cena za distribuci je fixní v rámci jedné distribuční oblasti, a díky této distribuci máte zajištěno, jak se k Vám dostane elektřina nebo plyn. Naproti tomu cena dodavatele se v ceníkách dodavatelů často nazývá obchodní cena - a právě tuto cenu mezi dodavateli porovnáváme. U každého dodavatele naleznete obvykle více ceníků, kde každý ceník bude mít trochu jiné obchodní ceny. V ceníku je důležité si všimnout, zda-li odpovídá Vaší distribuční oblasti, zda-li je ceník stále platný, jestli jsou ceny vyjádřeny s DPH nebo bez DPH. Doporučuje se porovnávat ceny bez DPH, protože tyto ceny nejspíše uvidíte na svém každoročním vyúčtování.

Nyní se pojďme podívat, jak vybrat dodavatele. Můžeme porovnávat hned několik parametrů.

  1. Cena dodavatele - Cena dodavatele je základní parametr, který porovnáváme. Je to výše zmíněná obchodní cena.

  2. Doba určitá nebo neurčitá - S cenou dodavatele souvisí vázací doba. Dává smysl, že zákazník, který se zaváže odebírat služby na delší dobu, by měl být více vážený a dostat lepší cenu. Říká se tomu smlouva na dobu určitou. Zákazník se může zavázat na rok, dva, tři nebo i na pět let. Čím je delší doba určitá, tím více to člověku svazuje ruce cokoliv měnit, kdy se mu zachce. Pokud chceme mít svobodu, je pak velice podstatné, abychom měli smlouvu na dobu neurčitou.

  3. Velikost, stabilita dodavatele - To ovlivňuje také cenu. Obvykle stabilnější a větší společnosti mají vyšší ceny, resp. menší dodavatelé se snaží zákazníky přilákat tím, že dají nižší ceny. Pokud máme velikostně malého dodavatele, který nám nabídne vyšší cenu než stabilnější větší dodavatel, je chytré zůstat u stabilnější větší společnosti. Zde to zní jako nesmysl, že by se tento případ nemusel stát, ale i tyto případy se v praxi objevují, kdy menší dodavatel nabídne horší podmínky než větší dodavatel. Důvod, proč se řeší velikost dodavatele, je to, že každý dodavatel může zkrachovat. Pak se to řeší tak, že místo zkrachovalého dodavatele dostanete dodavatele poslední instance. A se zkrachovalým dodavatelem řešíte vlastní pohledávky nebo závazky. Ze zkušenosti je to tak, že zkrachovalý dodavatel je obkvykle dlužníkem, a to z důvodu, že mají lidé rádi přeplatky na vyúčtování a nastavují si raději vyšší zálohy. V případě úpadku dodavatele však posuďte sami, jaká je šance, že se k penězům, které Vám dodavatel dluží, dostanete.

Změnu dodavatele můžete provést pomocí aukce, také se můžete potkat s energetickým poradcem, nebo můžete jít standardní cestou a navštívit kontaktní místo daného dodavatele,

Aukce znamená, že získáte nejlepší možnou cenu, ale musíte počítat s tím, že můžete získat malého dodavatele, který může, ale nemusí zkrachovat.

Energetický poradce obvykle zajistí cenové porovnání vybraných dodavatelů. Otázkou pak bývá, jestli jsou smlouvy na dobu určitou či neurčitou, jaká je velikost dodavatele a podobně.

Budeme rádi, když nás navštívíte. Navrhneme Vám dlouhodobě výhodné ceny elektřiny a plynu, smlouvy na dobu neurčitou a společnost o velikosti přes 130.000 zákazníků. Získejte kalkulaci ZDARMA - stačí přinést poslední vyúčtování.

Vše vyřídíme za vás.

Michal Voldán
(+420) 727 960 513
Pod Rybníčkem 421, HlinskoTAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu