Dům v ulici Ležáků 642 má bohatou historii
Profilovka
16. 08. 2021.
3004

Někteří obyvatelé Hlinska si možná pamatují, že v překrásně zdobeném domě v ulici Ležáků dříve bydlel pan Prokop, který se do paměti lidí zapsal výrobou sádrových trpaslíků, příležitostným hraním v divadle a opravou svého starodávného domu.

 

Ten postavil jeho tatínek, Antonín Prokop, řezbář, štukatér a podnikatel. Štukatéřině se vyučil v Paříži a po návratu postavil nádherně zdobený dům s mnoha štukovými ozdobami. Také na počátku dvacátých let minulého století zhotovil na kraji města Hlinska skromnou manufakturu na výrobu osinkocementové krytiny a cementářských předmětů. Podnik prosperoval, ale bohužel byl znárodněn po roce 1948. Dům začal chátrat a omítka opadávat.

 

Syn pana Antonína, Jaroslav, se rozhodl dědictví po svém otci obnovit a na pomoc přizval hlinecké kamarády Antonína Bureše, Josefa Krčila, Pavla Odvárku a svého bratra Františka. Za pomocí financování jejich sestry se jim podařilo obnovit římsy, štukování a fasádu.

 

Před rokem 1990 Jaroslav Prokop zemřel. Kdo by se chtěl o této unikátní hlinecké postavičce dozvědět více, fotograf Ladislav Vašek vytvořil ozvučené fotografické seriály, tzv. diafony. Obsahují díla Jak se dělá trpaslík, Náš dům a Angažmá. Vznikly v letech 1978 až 1986 a jsou namluveny samotným panem Prokopem. Nacházejí se na stránkách hlinecké televize: http://www.ahp.cz/videostags/ladislav-vasek

 

Nyní dům patří Františku Břízovi a Pavlu Solničkovi. Dům prošel po 90. letech ještě další rekonstrukcí, díky které nyní vypadá stejně, jako když byl postaven či opraven panem Prokopem mladším. Sídlí zde ČSOB Pojišťovna. Dům se nachází v ulici Ležáků 642.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image