Dnes je 1. říjen 2023, svátek má Igor
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Vaše zprávy Výstava ADAM KAŠPAR: HLINSKO prodloužena do 28.2. 2021! Vytvořit článek
Výstava ADAM KAŠPAR: HLINSKO prodloužena do 28.2. 2021!
Městské muzeum a galerie Hlinsko - 08. 12. 2020    2174    0 Líbil se vám tento článek?
ADAM KAŠPAR: HLINSKO
     V Hlinecké městské galerii je v současné době k vidění unikátní výstava jednoho z nejúspěšnějších malířů současné mladé generace Adama Kašpara. Výstava byla zahájena již 3. října, ale vzhledem k nařízení vlády byla po 9 dnech uzavřena. Od čtvrtka 3. prosince už ale mohou být muzea a galerie opět otevřena a tak i výstava Adama Kašpara čeká na své návštěvníky. Výstava byla navíc prodloužena až do konce února příštího roku. Výstava malíře Vincence Červinky, která měla v galerii začínat 12. prosince byla přesunuta na rok 2022.
 
     Adam Kašpar je absolventem Ateliéru Malířství IV profesora Martina Mainera na Akademii Výtvarných umění v Praze. Má za sebou několik samostatných i skupinových výstav a jeho práce se na české výtvarně scéně stávají čím dál výraznějším fenoménem.
      Dominantním tématem Kašparových prací je příroda. Tu malíř zobrazuje precizní realistickou technikou. Samotné malbě předchází řada přípravných skic, fotografií a systematického pozorování, jeho přístup ale rozhodně není pouze dokumentační. Kašpar zkoumá přírodu jako fenomén neoddělitelně spojený s člověkem a společností, a to v době diskuze nad omezováním národních parků a bezohledného ničení divočiny. Pakliže se v jeho obrazech nachází člověk nebo architektura, vždy jde o zanedbatelnou pomíjivou stopu, v kontrastu s dominantní věčnou přírodou. Autorovi navíc nejde o obecný námět, ale konkrétní místo, jehož specifický charakter pak převtěluje do obrazu, ve kterém krajina znovu ožívá obohacena o malířovu uměleckou interpretaci. Ve spojení s inspirací, kterou Kašpar čerpá z krajinomalby doby renesance i devatenáctého století a se subjektivním silným vztahem k přírodě, tak vznikají neobyčejně podmanivá díla. Ta jsou živým poselstvím o naší pomíjivosti, kořenech a fenoménu, jež nás tolik převyšuje a který tak často přehlížíme: totiž o naší malosti vůči přírodnímu majestátu…
     Malířská tvorba Adama Kašpara je v prostorách hlinecké galerie zastoupena velkorysou přehlídkou pláten, včetně největšího obrazu, který kdy Adam Kašpar namaloval a zároveň nejrozměrnějšího obrazu, jaký kdy byl v Hlinecké galerii vystaven. Tím je obraz rybníku Rosnička na okraji města Svitavy, který malíř během uplynulého léta tvořil na zakázku svého rodného města Svitavy. Kromě tohoto plátna, je výstava prodejní.
     Jako novinku jsme v předvánočním čase zařadili speciální VEČERNÍ PROHLÍDKU. Při tlumeném osvětlení bude možné navštívit výstavu ve večerních hodinách a v autentické atmosféře. Při zájmu veřejnosti o večerní prohlídku, zařadíme takovéto programy i při dalších plánovaných výstavách.
 
ADAM KAŠPAR: HLINSKO, Městské muzeum a galerie Hlinsko / GALERIE
otevřeno: út-pá 9-12, 13-16 h, so-ne 10-12, 13-16 h
- 24., 31.12. a 1.1. 2021 zavřeno
- výstava prodloužena do 28.2. 2021
 


TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu