V hlinecké tvrzi se uskutečnila Noc kostelů 2024 věnovaná Antonínu Dvořákovi
Profilovka
10. 06. 2024.
453

Akce Noc kostelů 2024 otevřela nejstarší budovu v Hlinsku, ve které se nachází Evangelická modlitebna. Každoročně pořádaná akce s cílem umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím se konala v pátek v podvečer a nabídla program, který spojoval hudební stránku s duchovní. Akci si nenechal ujít ani hlinecký starosta Miroslav Krčil.

Návštěvníci si mohli prohlédnout budovu tvrze, občerstvit se, prohlédnout si výstavy a užít si program, který byl vzpomínkou na hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Slavnostního zahájení se zúčastnili organizátoři v čele s kazatelkou Nadějí Čejkovou.

„Noc kostelů letos pořádáme již po sedmé. Získala takové renomé, že jí dávají záštitu nejen zástupci všech církví, ale i lidé napříč politickým spektrem. Jsem ráda, že tu mohu přivítat pana radního Pardubického kraje a našeho starostu,” uvedla na úvod Naděje Čejková. Poté zazpívala několik písní z cyklů Antonína Dvořáka zpěvačka Monika Mašková z Plzně a následovala přednáška Petra Vebera o Antonínu Dvořákovi.

Po přednášce byl požádán o proslov starosta města Hlinska. „Chtěl bych moc poděkovat za pozvání. K Antonínu Dvořákovi mě napadá jedna věc, kterou je možné převést i na současnost. Je to vztah k místu, kde žijeme. Já bych to nazval našimi kořeny. I když někdy odjedeme někam dál, z cesty si vezmeme to pozitivní a vrátíme se zpátky. Neměli bychom tedy na naše kořeny nikdy zapomenout,” zmínil Miroslav Krčil.

Následovala scénka o aspektech života Antonína Dvořáka v podání hlineckého ochotnického spolku a na závěr zazněly zpěvy a modlitby v tzv. závěrečném ztišení. K proslovu byl vyzván i radní Pardubického kraje Pavel Šotola, který ocenil možnost se díky iniciativě organizátorů dozvědět něco o tak slavné osobnosti, jakou je Antonín Dvořák.

Akce Noc kostelů je každoroční událost, která se koná v mnoha zemích Evropy, včetně České republiky. Během této akce jsou kostely a další sakrální stavby otevřeny pro veřejnost v netradičních nočních hodinách. Cílem Noci kostelů je přiblížit lidem křesťanskou kulturu, architekturu a umění, umožnit návštěvníkům prohlídku běžně nepřístupných míst a nabídnout bohatý program, který často zahrnuje koncerty, výstavy, přednášky, meditace a komentované prohlídky.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image