Série běhů Hlinecka vrátí svobodu nemocnému Nicolasovi
Profilovka
28. 04. 2023.
4042

Jeden den odvezete do školy zdravého kluka, domů se vám vrátí zlomené dítě neschopné chůze. Tak by se dal ve stručnosti popsat začátek příběhu dnes už sedmnáctiletého Nicolase z Chrudimi. Přes všechny zdravotní i sociální překážky navštěvuje gymnázium a pomýšlí si na jednu z nejnáročnějších vysokých škol. Vedle kamaráda by ale potřeboval také finanční pomoc. Už za pár dní se o ni můžeme postarat každý, kdo nazuje běžecké boty, a vrátí mu tak snad kousek vytoužené svobody.

Vše začalo, když bylo Nikymu deset. Mamince volal po obědě ze školy, ať pro něj přijede, že musí na záchod a bolí ho nohy. Vzala ho domů, uložila do postele, ale během hodiny u toalety, kde se usilovně snažil vymočit, upadl. Jeho nohy byly naprosto bez citu, neunesly ho. Následoval odjezd do nemocnice, kde si ho bez všech potřebných vyšetření lékaři nechali čtyři hodiny, následně odkázali pomalou sanitou do jiné nemocnice, a s výsledkem na papíru zpět. Uplynulo tak zhruba osm hodin, než Nikyho přepravili do Královehradecké nemocnice, kde lékaři začali s léčbou. “Diagnóza byla stanovená jako míšní ischemie. Až po letech se ke mně dostala informace, že do nemocnice přivezli mladíka ve stejném stavu. Podali mu do hodiny potřebné léky, které Niky dostal pozdě, a ten chlapec je zcela zdravý. Měla jsem reagovat rychleji, zavolat sanitu, ne jet do nemocnice autem, hrozně mě to mrzí,” vyčítá si dodnes rozhodnutí před osmi lety máma, jejíž rychlejší postup by ale s ohledem na prodlevy lékařů pravděpodobně stejně nic nezměnil. A jen málokterý rodič by kvůli stížnosti dítěte na bolavé nohy okamžitě volal “rychlou”.

Říci si o pomoc s nákladnou léčbou je pro rodiče těžké
Snahy o vlastní charitativní akci se nesetkaly s velkým úspěchem. Ačkoli koncert odehrály kapely bez nároku na honorář, z výtěžku museli rodiče Nikyho uhradit nečekaně vysoké náklady za pronájem hudebních nástrojů, sál, dopravu nebo třeba zvukaře. Jejich benefice sice nesplnila finanční očekávání, získali ale díky ní facebookovou komunitu chcicnanohy.cz., dar od nemocnice Pardubického kraje a možnost propůjčení transparentního účtu od ČČK Chrudim. Sponzory a pomoc si ale musejí hledat sami. A snadné to není.

Jedna dvouměsíční kůra, kterou Nicolas aktuálně užívá, stojí 990 euro. Kůry se musí opakovat. “Výsledky se zatím nedostavují, ale modlíme se za zázrak. Podle kliniky tomu musíme dát čas. Niky má vážně postižení míchy a prý to nejde tak rychle,” říká maminka Monika Novotná, která by Nikymu ráda pomohla také k větší samostatnosti. Moc by si přál dostat se do školy bez cizí pomoci, což na mechanickém vozíku se slabým pohonem nemůže, nezvládne vyjet ani menší kopeček. Zvažují proto lepší pohon nebo elektrický vozík, ale obojí je velmi drahé. Nicolas aktuálně zvládne ujít zhruba desetiminutovou trasu, po které musí následovat odpočinek. Stát například ve frontě nedokáže. Ve škole mu s přesunem výrazně pomáhá výtah i asistent. S tím ostatním se musí poprat sám.

Ve škole se spolužáky a přesto sám
Niky se ve vyučování moc nehlásí, nerad mluví před třídou. “Ačkoli ho spolužáci respektují, a když je třeba pomohou, opravdového kamaráda ve třídě nemá. Nemá moc možností, jak si ho získat. O přestávkách, kdy se spolu ostatní baví, on tráví čas na toaletě, kde se musí cévkovat. Nemůže přijít a odejít s nimi ze školy, navíc má speciální boty, které vypadají jinak, než pěkná sportovní obuv jeho spolužáků. Jejich humoru nerozumí, protože žijí jiný život než on. Ve třídě, na chodbě i při obědě většinou sedává sám,” popisuje očima mámy běžné dny teenagera paní Monika. Nicolas nejraději tráví čas ve svém pokoji. Je to velmi chytrý kluk, který by se jednou rád věnoval IT. Miluje angličtinu, šachy a matematiku. Zajímá ho historie i zeměpis. Ještě v předškolním věku se za pomoci maminky naučil celý atlas zvířat. Je to pár týdnů, co začal chodit do posilovny a moc ho to baví. Jednou týdně musí také na rehabilitace. Lékaře má naplánované primárně na prázdninové dny, aby měl ve škole co nejméně zameškaných hodin.

Pomoci Nicolasovi může každý už zanedlouho tradičními běhy v Hlinsku a okolí
Nikymu se snaží pomoci Petr Svoboda, který pořádá v Hlinsku a okolí nejrůznější závody a sportovní akce už tři desítky let. A právě  Běháme v Hlinsku se letos poběží právě pro Nicolase: “Mně samotnému sport hodně moc dal a tak se to snažím touto cestou zase vracet. Od začátku běhů spolupracujeme s hlineckým odborem sociálních věcí, který nám pomáhá vyhledávat nemocné děti, co potřebují pomoc. S Nicolasem to ale byla náhoda. Setkali jsme se spolu s jeho maminkou na burze filantropie, kde jsem zaskakoval za kolegu. Jeho příběh mě natolik oslovil, že jsem okamžitě na místě nabídl pomoc prostřednictvím našeho projektu,” vysvětluje Petr, kterého těší každoroční zájem sportovní veřejnosti.

Série běhů pořádaná zapáleným sportovcem a srdcařem Petrem Svobodou začíná 4.5. ve skanzenu Veselý Kopec. Nicolasovi je ale možné pomoci už dnes a to prostřednictvím transparentního účtu organizace.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image