Pardubický kraj ocenil dobrovolníky, neziskovky a společensky odpovědné firmy, ocenění získala i Hana Netolická za působení v Centru Jana XXIII.
Profilovka
08. 12. 2022
visibility 2909

V pořadí již 12. ročník Galavečera oceňování dobrovolníků, neziskovek a společensky odpovědných firem v Pardubickém kraji se uskutečnil 6. prosince v Kongresovém centru OC Atrium Palác Pardubice. Oceněné vybrala nezávislá komise složená ze zástupců neziskového, podnikatelského a veřejného sektoru.

„Tato unikátní oslava mimořádných počinů jednotlivců i firem se srdcem na dlani má v Pardubickém kraji bohatou tradici. Od roku 2011 bylo již oceněno 176 dobrovolníků, 83 neziskových organizací a 114 firem,“ okomentovala akci v řeči čísel a průběhu času Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Ze tří hodnocených kategorií – Dobrovolník, Nezisková organizace a Společensky odpovědná firma, bylo nakonec oceněno 10 dobrovolníků, 5 společensky odpovědných firem a 3 neziskové organizace. Kromě toho bylo uděleno ještě 5 speciálních ocenění. Ceny předali zástupci veřejné správy, představitelé firem a neziskových organizací. Ocenění získali tradiční dřevěné plakety, zarámované ocenění, dárkové balíčky a někteří i pozvání do Senátu České republiky.

Mezi třemi oceněnými neziskovými organizacemi byl například Bílý kruh bezpečí, z. s. Nabízí bezplatnou pomoc obětem trestných činů a na příběhu uvedl nezištnou pomoc ženě, která by tu bez jejich pomoci, podle jejích slov, už nebyla… „Ocenění vnímáme především jako poděkování našim 32 aktivním dobrovolníkům, kteří se celoročně podílejí na pomoci obětem trestných činů,“ uvedla Jiřina Ludvíková, jednatelka spolku.

V kategorii Dobrovolník měla komise opravdu nelehkou úlohu. Vybrat z nominovaných 34 dobrovolníků jen deset k ocenění, když za každým z nich je silný příběh nezištné pomoci druhým nebo svému okolí, bylo složité. K deseti oceněným, kteří nakonec vystoupili na pódium k veřejnému ocenění, přibyla i Valentýna Víšková, které ředitelka Krajské hospodářské komory Pardubického kraje Eva Malinová předala speciální ocenění. Za pracovitou a mimořádně empatickou studentkou Valentýnou se skrývá krásný příběh srdce na dlani. Během koronavirové pandemie pomáhala se zajištěním nákupů a rozvozem jídla imobilním seniorům a zprostředkovávala kontakt s rodinami přes moderní technologie. Když byl domov postižen povodní, okamžitě se zapojila do odklízení jejích následků. V posledních dvou letech vede Valentýna v domově pro seniory počítačový kurz pro seniory. Jako brigádnice dochází i do přímé péče.

Součástí Galavečera je také ocenění společensky odpovědných firem v Pardubickém kraji. Tyto firmy zaměstnávají hendikepované, fungují jako sociální podnik, vysílají zaměstnance jako dobrovolníky pomáhat neziskovým organizacím nebo jen aktuálně pomáhají tam, kde je třeba. Jednou z pěti takových firem, které potleskem odměnilo publikum slavnostního Galavečera, je Petr Herman malování-nátěry s.r.o. Petr Herman koncem února zorganizoval cestu dodávky s humanitární pomocí do ukrajinského Zakarpatí a zachránil před válkou několik matek s dětmi hned po vypuknutí konfliktu. Dlouhodobě pomáhá se začleňováním rodin uprchlíků do společnosti, a to jak v Ústí nad Orlicí, tak v České Třebové, kde spolupracuje s organizací ADRA. Zaměstnává ukrajinské pracovníky, vychází jim vstříc v jejich specifických potřebách. Neziskovým organizacím v místě pomáhá řešit související mezikulturní problémy. A to je jen jeden příběh firmy z celkových pěti oceněných společensky odpovědných firem.

„Tři hodiny přehlídky mimořádných lidských počinů a jejich ocenění jsou také dokladem toho, že v Pardubickém kraji skvěle funguje spolupráce neziskových organizací, veřejné správy a firemního sektoru. Tyto tři pilíře zdravé občanské společnosti se navzájem doplňují a propojují v pomoci řešit aktuální problémy jednotlivců i celého regionu a díky této mimořádně zdařilé spolupráci se v kraji daří i srdcovým počinům,“ zhodnotil průběh večera radní Pardubického kraje Pavel Šotola, zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor. Pardubický kraj je každoročním spolupořadatelem Galavečera.

Slavnostním Galavečerem provedla moderátorka Jolana Voldánová a příjemnou atmosféru večera umocnilo několik hudebních a tanečních vystoupení – Vít Troníček Trio, Baletní soubor ZUŠ Havlíčkova a Taneční soubor Konsonance.

„Svátek dobrovolníků, neziskovek a společensky odpovědných firem, kteří nosí srdce na dlani a pomáhají ostatním tam, kde je třeba, se stal v Pardubickém kraji již tradičním veřejným ohodnocením nezištné pomoci ve prospěch druhým a vyjádřením lidské sounáležitosti,“ doplnila na závěr senátorka Parlamentu České republiky Miluše Horská.

I. Oceněné nestátní neziskové organizace:
Bílý kruh bezpečí, z.s.
Naděje Pobočka Česká Třebová
Oblastní charita Chrudim

Speciální ocenění:
Kalyna – Komunitní uprchlické centrum
Amalthea z.s.
Oblastní charita Pardubice

II. Ocenění dobrovolníci:
Jana Burešová
Petr Halbrštát
Liběna Houserová
Veronika Jelínková
Marie Kryštofová
Anna a František Kubátovi
Eva Laštovková
Miroslava Marková
Hana Netolická
Radka Svobodová

Speciální ocenění:
Valentýna Víšková

III. Oceněné společensky odpovědné firmy:
IMI International s.r.o. – NORGEN
KIEKERT-CS, s.r.o.
PETR HERMAN malování-nátěry s.r.o.
ŠMÍDL s.r.o.
WESTROCK PACKAGING SYSTEMS SVITAVY s.r.o.

Speciální ocenění:
FOXCONN ČESKÁ REPUBLIKA

 

Zdroj: Pardubickykraj.cz
Zdroj foto: FB Dobrovolnické centrum v regionu Hlinsko

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image