Hlinsko podpoří vznikající film Ležáky, zahraje si v něm Chata Na Stráni
Profilovka
28. 03. 2024
visibility 4226

V roce 2022 uplynulo osmdesát let od tragického vypálení osady Ležáky, které se rozhodl filmově zpracovat režisér Tomáš Magnusek. Film Ležáky bude vyprávět osudy obyvatel malé obce, jež byla vypálena Němci jako odplata za ukrývání vysílačky Libuše parašutistické skupiny Silver A, spolupracující na atentátu Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora. Natáčení se město Hlinsko rozhodlo podpořit částkou 150 000 Kč, aby se nezapomínalo na hrůzy spojené s druhou světovou válkou. V historickém filmu mapujícím osudy obyvatel osady Ležáky se objeví i záběry z hlinecké Chaty Na Stráni.

„Rozhodli jsme se podpořit film Ležáky částkou 150 000 Kč, který bude točit režisér Tomáš Magnusek. Jedna ze scén se bude točit i u nás v Hlinsku na Chatě Na Stráni. Tato podpora je z naší strany symbolická, uvědomujeme si, že tahle tématika by neměla určitě zapadnou a že bychom si měli stále uvědomovat, co se tady za druhé světové války stalo, kdo to páchal a co to bylo za zvěrstva. V rámci této spolupráce by se měla uskutečnit také beseda pro školy a pro veřejnost s herci účinkujícími ve filmu. Hlinsko bude také jedno z míst, kde se bude konat předpremiéra," říká k nově vznikajícímu filmu Ležáky starosta Hlinska Miroslav Krčil.

„Není a nebude lehké vše ukázat dnešnímu divákovi, který je zvyklý na zkratky a rychlost. Jsme si toho vědomi. Proto postavíme filmovou vesnici na základech původních domů, přímo na místě dnešního památníku osady Ležáky. Po 80 letech filmové kulisy vesnici znovu oživí a my využijeme autentičnost místa k lepšímu vyprávění našeho příběhu. Už během natáčení počítáme s pozorností škol a vyhradíme několik dní pro jejich návštěvy. Myslíme si, že díky tomu oživíme tento příběh a přitáhneme zájem mládeže o toto téma," uvádí tvůrci filmu Ležáky.
 
Osada Ležáky byla vypálena nacisty během druhé světové války jako odvetná akce za pomoc při atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Heydrich, jeden z hlavních architektů holocaustu, byl zavražděn v květnu 1942 českými parašutisty v Operaci Anthropoid. Tato událost je dodnes považována za jeden z nejtemnějších momentů v českých dějinách a připomíná se jako příklad brutality nacistického režimu během druhé světové války.