Dnes je 27. listopad 2021, svátek má Xenie
     Reklama
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Cena tepla se pro 1 500 domácností v Hlinsku nezvýší Vytvořit článek
Cena tepla se pro 1 500 domácností v Hlinsku nezvýší
Petr Laštůvka (redakce) - 22. 10. 2021    810    0 Líbil se vám tento článek?

Obyvatele hlineckého sídliště připojené na místní teplárnu nečeká skokové zdražení tepla, jako se děje u domácností vytápěných plynem, elektřinou nebo uhlím. Teplárenská společnost Hlinsko, s.r.o. zachová v letošním roce stejné ceny jako v roce předchozím, a to díky výrobě tepla pomocí spalování dřevní štěpky.

„Cena tepla pro domácnosti vytápěné z hlinecké teplárny zůstává pro letošní rok ve výši 525,80 Kč/GJ vč. DPH," sdělil Miroslav Krčil, starosta města Hlinska, které má v teplárně 20% vlastnický podíl. 

„V tvorbě ceny tepla tvoří nákup elektrické energie podíl 3 % a u plynu je to pouze 1,5 %. Vliv na zdražení může mít růst ceny nafty a tím i zvýšení nákladů na dopravu dřevní štěpky z lokálních lesů," uvedl jednatel Teplárenské společnosti Hlinsko, s.r.o. Václav Pech.

Václav Pech dále dodal, že uvažují o rozšíření kapacity výroby tepla z důvodu zvyšující se poptávky po dodávkách tepla od okolních objektů a domů, které se chtějí k teplárně připojit a zajistit si výhodné ceny pro vytápění.

Teplárenská společnost Hlinsko prošla v posledních dvaceti letech výraznou změnou v oblasti vstupní suroviny, tedy paliv. V roce 2001 byla původně uhelná kotelna plynofikována instalací kotlů o celkovém výkonu 8,87 MW. Na skokový růst ceny plynu v roce 2008 meziročně téměř o 30 % reagovala společnost investicí do kotle spalujícího dřevní štěpku. V roce 2009 byl zprovozněn parní kotel o výkonu 2,1 MW na spalování čisté dřevní štěpky, který se na výrobě dodávaného tepla podílel celou polovinou. Přechod z výroby tepla z plynu na spalování biomasy přinesl v následujících dvou letech snížení ceny o 72 Kč na jeden gigajoul. Další impulz pro rozšíření výroby tepla z biomasy nastal po opětovném skokovém zdražní plynu v roce 2011. Tehdy si dala teplárna za cíl vybudovat zdroj, který bude z biomasy vyrábět 95 % tepla, čehož docílila instalací nového teplovodního kotle na spalování čisté dřevní štěpky o výkonu 2 MW. Desetimilionovou finanční investicí bylo dosaženo stabilizace ceny tepla a nezávislosti na dodávkách plynu. K výrobě tepla je využívána biomasa z okolí.

Na hlineckou teplárnu je aktuálně připojeno 1 500 domácností, kterým dodává teplo a třetině z nich i teplou vodu. Vytápí také další nebytové prostory na sídlišti a např. i budovu Základní školy Smetanova. Pro distribuci tepla je využito 11 km primárních a sekundárních rozvodů. Teplárenská společnost Hlinsko, s.r.o. nyní ročně produkuje 37 000 GJ.

 


Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se

Výběr článků
Petr Laštůvka (redakce) - před 6 hodinami
S ohledem na vládní opatření vyhlášená 25. 11. 2021 je na Veselém Kopci zrušen veškerý doprovodný program na akce Vánoce. Zrušena...
Věra Dvořáková (redakce) - před 8 hodinami
Také letošní Vánoce lze potřebným dětem zpříjemnit pomocí dárku v krabici od bot. Jedná se iniciativu Krabice od bot, kde libovoln...
Petr Laštůvka (redakce) - před 18 hodinami
Stejně jako v loňském roce, tak i letos se musel rozsvítit vánoční strom v památkové rezervaci Betlém bez doprovodného programu. V...
Reklama   •   Koupit reklamu