Dnes je 4. prosinec 2023, svátek má Barbora
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kultura a volný čas Výstava s Hračkou kolem světa se opět chystá do Hlinska Vytvořit článek
Výstava s Hračkou kolem světa se opět chystá do Hlinska
Věra Dvořáková (redakce) - 18. 11. 2023    1126    0 Líbil se vám tento článek?

V Městském muzeu a galerii Hlinsko bude od 25. listopadu opět k vidění interaktivní výstava S hračkou kolem světa. Konat se bude až do 17. března 2024 a tentokrát bude věnována sbírce hraček Ing. Františka Kyncla ze zahraničí.

Hračky se sbírek Františka Kyncla byly již v Hlinsku vystavovány, letos se ale bude jednat o zahraniční hračky z jeho sbírky. Zahrnuty budou hračky z Austrálie, Asie, Ameriky, Afriky a Evropy. Návštěvníci se mohou těšit třeba na různé druhy louskáčků, řehtaček, malované panenky, soustružené matrjošky, zvířecí hračky, ozvučené hračky a mnoho dalších mnohdy exotických kousků.

Výstava je otevřena od úterý do pátku od 9:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin. O víkendech bude otevřeno od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin. Ve dny 24., 25. a 31. prosince a 1. ledna bude výstava zavřená.

Kořeny Františka Kyncla sahají až na Vysočinu do obce Krouna, kde byl počátek jeho sbírky. Jako malý chlapec jezdil s rodiči k babičce do Krouny, vedle jejíhož domku stál i malý krámek. Babička pana Kyncla měla obchodní licenci ( faktorství) na hračky. Nakupovala zboží od drobných výrobců a pak je prodávala, malý František si s nimi rád hrával. Když jeho babička zemřela, našel na půdě jejího domku asi osm kousků hraček. Tehdy se u něj zrodila myšlenka, vytvořit sbírku dřevěných hraček. Těch osm kousků se stalo základem sbírky hraček. Jejich sbíráním strávil pan Kyncl více než padesát let. Jde o nejucelenější kolekci dřevěných hraček konce devatenáctého a dvacátého století v Česku.

 Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu