
Městské muzeum a galerie Hlinsko zve na dvě výjimečné prohlídky Výtvarného Hlinecka, které letos hostí unikátní realistické obrazy krajináře Adolfa Chwaly. Výtvarné Hlinecko letos započalo již 66. ročník a zájemci o umění se mohou těšit na večerní a komentovanou prohlídku.
Večerní prohlídka se uskuteční ve středu 23. července od 18:00 do 22:00 hodin. Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy proběhne v sobotu 23. srpna ve 14:00 hodin. Výstava je jinak otevřená vždy od úterý do neděle od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin a potrvá až do 5. října 2025.
„66. ročník Výtvarného Hlinecka je věnován významnému krajináři, žáku Hausohoferova ateliéru pražské Akademie, Adolfu Chwalovi. Jeho životní osudy byly po celé 20. století obestřeny řadou nejasností, které pramenily především z faktu, že nedlouho po svých studiích Prahu opustil a usadil se ve Vídni, která nabízela širší možnosti uplatnění. V Čechách zůstalo jeho jméno citováno pouze při výčtu žáků Haushoferovy školy. Chwalova malířská tvorba, probíhající celou druhou polovinou 19. století, byla poměrně rozsáhlá, po umělecké stránce zůstal malíř věrný krajinářskému realismu, ač práce, vznikající v posledních dvou desetiletích jeho života, nesly již stopy nových výtvarných tendencí.” popisují výstavu organizátoři.
Současně je k vidění minivýstava sochaře Josefa Slámy v prostorách stálé expozice Městské galerie. V Městském muzeu je po stejnou dobu instalována také výstava hlineckého fotografa Ladislava Vaška.
výstava
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.


