V neděli proběhl pietní akt k 77. výročí vypálení obce Ležáky

Sdílet článek:
24. 06. 2019 • 13:49

V neděli 24. června uplynulo 77 let od Ležácké tragédie. Za oběť padlo 51 obyvatel osady Ležáky. Konce války se dožily pouze dvě ležácké děti, sestry Marie a Jarmila Šťulíkovi. Na pietní akt dorazila právě Jarmila Doležalová, její sestra Marie loni v únoru zemřela.
Paní Doležalová je ráda, že se místo dočkalo úcty, kterou si zaslouží. „Jsem ráda, že se tady z toho stala důstojná vzpomínka na popravené a umučené. Dříve to tak nebylo, za mých mladých let se tady dělaly večer estrády. Jezdily se tady i závody na motocyklech, různě se tady stanovalo,“ vyjádřila se.
Tradiční součástí výročí bylo kladení věnců u pomníku Kniha obětí. Následovalo čtení jmen zavražděných, proslovy a zapálení ohně. Po té do prostoru seskočili výsadkáři. Pietního aktu se zúčastnili jak lidé z nedalekých obcí, tak hosté z Čecha a zahraničí.
Projev pronesl také premiér Andrej Babiš, který vyzdvihl důležitost spolupráce se spojenci pro uchování míru v Evropě. „Byl to útok na naši vlast a na naše občany. Děláme vše proto, abychom sami či ve spolupráci s našimi spojenci ochránili naše obyvatele, rodiny, naše děti. Život a svoboda je pro nás to nejcennější, čeho si nejvíce vážíme,“ řekl premiér.
Zdroj foto: Facebook Památník Ležáky

Sdílet článek:
Komentáře
  • Lubomíra Pospíšková Avatar
    Lubomíra Pospíšková - před 9 měsíci
    Proč se nemohou obnovit Ležáky jako Lidice?zaslouží si to také.

Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se