Umělec Martin Šmíd vystavil v hlinecké galerii velkoformátová díla
Profilovka
04. 03. 2024.
983

V Městském muzeu a galerii Hlinsko odstartovala 1. března, vernisáží pro veřejnost, výstava rodáka z Poličky Martina Šmída. Výstava představuje jeho velkoformátové kresby z posledních šesti let a také skleněné objekty. Vernisáže se zúčastnil i autor Martin Šmíd, starosta města Miroslav Krčil a hudebně ji doprovodili na kytary žáci ZUŠ Hlinsko. Umělecká díla o velikosti i jeden a půl metru na jeden a půl metru budou k vidění až do konce měsíce dubna.

Úvodního slova se ujala ředitelka Městského muzea a galerie Hlinsko. „Martin Šmíd pochází z Poličky a během svého pracovního života se pohyboval nejen v Poličce, ale také v Jihlavě nebo také v Bystřicí nad Pernštejnem. Kromě toho, že je dlouhé roky sám autorem a výtvarníkem, také předává své zkušenosti dále a je pedagogem. V minulosti učil na Střední škole grafické v Trutnově, Střední škole uměleckoprůmyslové v Jihlavě a na Základní umělecké škole v Bystřici nad Pernštejnem. Nyní působí v Poličce, vyučuje obor grafika marketingu na Střední škole obchodní. Jak mi Martin sám řekl, nejraději od všeho toho ruchu utíká po práci na svou chalupu, kterou má v obci Radiměř. Tam má také svůj ateliér a žije zde. Po práci na počítači jako grafik rád uniká do přírody, do krajiny a vrací se ke klasické formě vyjádření,” sdělila na úvod ředitelka BcA. Adéla Mensová k výstavě souboru prací, které vznikly v posledních šesti letech a obsahují i díla vytvořená z plexiskla.

Návštěvníky vernisáže uvedl i autor Martin Šmíd. „Uvidíte zde několik tematických cyklů, které dělám a ke kterým se v různých časech stále vracím. Jedná se převážně o téma přírody. Jsou to hlavně výseče nebo pohledy do krajiny, kde mě zajímá především světelná situace a světelné proměny nebo proměny krajiny v určitém období. To je jedno téma. Druhé téma umístěné v zadních částech jsou abstraktní práce starších období, které vznikly sestavováním zátiší zvláštních věcí, co jsem našel ve své chalupě. Jedná se o různá harampádí, ze kterého jsem začal sestavovat různé expozice a stavět motiv pro nějakou zajímavost nebo situaci. Začal jsem si to i kreslit. Je zde i jedno období plastových objektů, což je takový pozůstatek čím jsem se zabýval ještě na vysoké škole. Trochu minimalismu, trochu postminimalismu, stínohry a zvláštní postupy světla, sdělil na začátku vernisáže autor Martin Šmíd a doplnil pozvánku na další výstavu výtvorů od studentů Střední školy obchodní v Poličce, obor grafika marketingu. Výstava by měla být zahájena v dubnu v hlineckém Multifunkčním centru.

Po úvodním slovu následovaly skladby na kytaru z období baroka od Tomáše Zrníka, studenta ZUŠ Hlinsko a Gymnázia K. V. Raise. Součástí vernisáže bylo také bohaté občerstvení, účast na vernisáži byla hojná. Výstava potrvá až do 28. dubna 2024.

 

Foto: Ondřej Sůva