U Kameniček bylo do volné přírody vypuštěno pět výrů velkých
Profilovka
06. 09. 2023.
3219

Nedaleko pramene řeky Chrudimky bylo v úterý 5. září 2023 do volné přírody vypuštěno celkem pět výrů velkých. Všichni dravci byli ze Záchranné stanice Pasíčka. Za Pardubický kraj, který zařízení dlouhodobě podporuje, se akce zúčastnil Miroslav Krčil.

„Dnes budeme vypouštět celkem pět výrů velkých. Dva z nich jsou z odchovu a tři se vrací zpět do přírody po vyléčení zranění. Odchovaní dravci u nás byli od června. Zbylí tři se k nám dostali po zranění z oplocenek a pobyli si u nás 4 - 6 týdnů,"řekl Milan Oppa, hlavní ošetřovatel ze Záchranné stanice Pasíčka.

Lokalita Paseky ležící nedaleko pramene řeky Chrudimky a obce Kameničky byla vybrána pro její členitou a rozmanitou krajinu s lesy a skálami. Výr velký se přirozeně vyskytuje právě v oblasti na rozhraní kraje Vysočina a Pardubického kraje, kde jsou přirozené podmínky a spousta možností ke hnízdění.

„Pardubický kraj Záchrannou stanici Pasíčka podporuje a i v rámci města Hlinska podporu chceme mít, protože zvířat, která se sem dostanou, je rok od roku více. Pasíčka jsou zařízení, které v regionu potřebujeme a má smysl," uvedl Miroslav Krčil, radní Pardubického kraje a starosta města Hlinsko, který do volné přírody vypustil dva výry.

Záchranná stanice Pasíčka funguje již od roku 1998 a jejím posláním je léčba zvířat z volné přírody na území Pardubického kraje. Cílem stanice je navrátit uzdravená zvířata zpět do přírody, pokud je to možné. Handicapovaní jedinci, bez možnosti navratu do přírody, zůstávají v expoziční části areálu stanice.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image