Dnes je 4. prosinec 2023, svátek má Barbora
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Stezka po Martinových stopách se otevřela před svátkem sv. Martina Vytvořit článek
Stezka po Martinových stopách se otevřela před svátkem sv. Martina
redakce iHLINSKO - 14. 11. 2023    2974    0 Líbil se vám tento článek?

V pátek 10. 11. 2023 byla slavnostně otevřena Stezka po Martinových stopách, která vznikla díky nápadu bývalého ředitele muzea Martina Horáka. Slavnostní pásku nedaleko Stanského Mlýna přestřihli starosta města Hlinsko Miroslav Krčil, starostka Vítanova Ing. Hana Hromádková, místostarosta Petr Svoboda, radní Marian Solčanský, představitelé MAS Martin Pavliš, Jan Holeček a Petra Plisková z Turistického informačního centra.

Stezka měřící přibližně šest kilometrů vede ze Studnic až do Vítanova a propojuje tak obě vesnice i s Hlinskem. Jedná se o cestu pro pěší, která nabízí návštěvníkům řadu přírodních zajímavostí i krásné výhledy.

Místostarosta Hlinska Petr Svoboda ke Stezce po Martinových stopách uvedl: „Při plánování trasy byl problém překonat řeku Chrudimku, zatím zde není možné umístit klasický most nebo lávku, tak jsme to provizorně vyřešili umístěním velkých balvanů, což Povodí Labe schválilo. Stezka začíná u Studnic nad studnickými kravíny u vodárny. Na cestě jsou tři skalní vrcholy Přední Hradiště, Zadní Hradiště a Vítanovská skála. Kousek pod nimi je pěkná obora, kde se návštěvníci mohou podívat na laně a je tam s nimi i jelen. Je to klasicky značené jako turistická trasa, skalní útvary jsou velmi zajímavé a jsou odsud krásné výhledy. Určitě zde spousta lidí z Hlinska nebyla a bude se jim to líbit." 

Nová trasa bude lákadlem nejen pro místní, ale i pro návštěvníky a podpoří také cestovní ruch v Hlinsku a okolí. „Naučná stezka Po Martinových stopách byla financována z prostředků Pardubického kraje z Programu obnovy venkova. Dotační prostředky do cestovního ruchu jsou poměrně omezené, proto jsme byli rádi, že jsme tuto možnost dostali. Chtěli bychom se rozvoji cestovního ruchu věnovat i nadále. Pro příští roky už víme, že z Programu rozvoje venkova bychom chtěli část prostředků věnovat právě na podporu cestovního ruchu ve spolupráci s Turistickou oblastí Chrudimsko a Hlinecko, protože cestovní ruch tady má velký potenciál a měl by to být jedním z témat, které by se mělo dále rozvíjet," uvedl Jan Holeček, manažer Místní akční skupiny Hlinecko.

Stezka po Martinových stopách propojuje stávající turistickou trasu vedoucí na Veselý Kopec a turistickou cestu směřující na Krucemburk. „Tuhle stezku považuji za další projekt, který se podařil díky dobrým sousedským vztahům, ty se u nás snažíme pěstovat a já jsem za to strašně moc rád. Jsem také rád, že se nám na tento projekt podařilo získat i financování z významné části z Pardubického kraje. To, že dokážeme získávat peníze i odjinud je důležité a dobré pro náš region. Moc bych si přál, aby to byla stezka, kde kteří po ní půjdou, budou objevovat hezké věci a nejrůznější zajímavosti," doplnil k otevření stezky Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu