Silný vítr lámal stromy na Hlinecku, nejvíce na Ratajích
Profilovka
27. 03. 2024
visibility 3798

Silný jihovýchodní až jižní vítr způsobil v noci z úterý na středu škody v lesích města Hlinska, nejvíce lámal stromy v oblasti Rataje. Vedení hlinecké radnice zatím eviduje pět set kubíků polomů, které od rána zpracovává. Starosta Krčil přidal varování pro občany, aby se v lesích pohybovali s velkou opatrností, protože i v dalších oblastech Hlinecka mohou být stromy poškozené. Výstraha meteorologů před silným větrem je platná až do středečního večera. 

„Po včerejším větru máme zhruba pět set kubíků polomů, nejvíce v oblasti Rataje. Hned ráno jsme začali s likvidací škod a s těžbou dřeva. Porosty jsou bohužel oslabené po kůrovcové kalamitě a jak se kácí v lesích a vytváří se volná místa, tak pokud přijde silnější vítr, nadělá hodně škod. Vytěžené dřevo samozřejmě prodáme, protože není nijak výrazně poškozené. Nicméně budeme muset připravit zalesnění, které nám vygeneruje nějaké náklady, ale to se nedá nic dělat. Nejvíce škod nyní evidujeme v Ratajích, polámané stromy jsou i v lesích v Srní," sdělil ke škodám po silném větru Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.

Obyvatelé Hlinecka by měli dbát opatrnosti, pokud navštíví místní lesy. „Při pohybu v lese bych apeloval na velkou opatrnost, protože i některé další stromy mohou být poškozené, tak aby nedošlo k neštěstí," přidal varování starosta Krčil.

Město Hlinsko má ve svém vlastnictví dvě stě hektarů lesa.