Dnes je 4. říjen 2023, svátek má František
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Rybník na Ratajích bude stát více než 20 milionů korun, město čeká na dotaci Vytvořit článek
Rybník na Ratajích bude stát více než 20 milionů korun, město čeká na dotaci
Petr Laštůvka (redakce) - 18. 12. 2021    1629    0 Líbil se vám tento článek?

Výstavbu rybníka na Ratajích řeší hlinecký rybářský spolek s vedením města již několik desítek let. V minulosti stavba ztroskotala na posudku ochranářů, kteří v lokalitě připravovaného rybníka nalezli chráněnou rostlinu. Po vyjednání dohody mezi rybáři a ochranáři se dosud nepodařilo nalézt financování pro nový rybník určený pro rybolov. Cena rybníka je odhadována na více než 20 milionů korun, zbývá také vyřešit výkup pozemku v lokalitě stavby.

„Téma výstavby rybníka v Hlinsku jsme více otevřeli v roce 2019, kdy jsme začali mít problémy se sportovními vodami. Máme spoustu chovných rybníků a jako sportovní vodu využíváme Kameničky, Dlouhý, Vitanec a Cihelku. Měli jsme také Vortovou, kterou si za více peněz pronajalo od církve Rybářství Litomyšl. U rybníka Dlouhý máme nyní smlouvu pouze na rok, v Kameničkách je plánováno odbahnění, Cihelka je maximálně pro čtyři rybáře a Vitanec je pro 15 - 20 rybářů. V Hlinsku máme nyní 650 členů a stávající kapacita rybníků je pro nás totálně nedostačující,” sdělil David Horák z MO ČRS Hlinsko.

„S rybáři jsme se dohodli, že jakmile bude k dispozici vhodný dotační titul, město Hlinsko se pokusí připravit na výstavbu rybníka žádost o získání dotace. V současné době se připravují nové dotační programy a je předpoklad, že dotace pro zadržování vody v krajině se budou vypisovat pravděpodobně v druhé polovině příštího roku,” uvedl Miroslav Krčil, starosta Hlinska.

Vedení hlinecké radnice je již dohodnuto s vlastníkem pozemku v lokalitě plánovaného rybníka na odkoupení. K prodeji by mělo dojít ve chvíli, kdy se bude řešit samotná realizace nebo žádost o dotaci.

„Samozřejmě chápeme, že rybáři potřebují své zázemí pro výchovu mládeže a bylo by správné, aby děti nemusely nikam daleko dojíždět. Ale projekt výstavby rybníka, vzhledem k jeho finanční náročnosti, můžeme realizovat pouze s nějakou výraznou finanční podporou,” doplnil starosta Krčil.

 

Zdroj foto: MO ČRS HlinskoLíbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu