Rozloučení s masopustem v Hlinsku bude mít bohatý program
Profilovka
08. 02. 2023.
2231

Masky se na Betlémě objeví již po desáté, jubilejní 10. ročník se 21. února 2023 ponese ve znamení veselého masopustního reje.

Dopolední program:

9.15 ­až 9.30 hod.  - Sraz dětí před ZŠ Smetanova
9.30 hod.  - Uvítání
9.40 hod.  - Začátek průvodu dětských maškar
11.00 až 11.30 hod. - Předpokládaný příchod na Betlém
11.30 až 12.00 hod. - Orientační čas pro ukončení akce

Odpolední program:
13.30 hod.  - Zahájení akce, uvítání starostou - Poděbradovo nám. před radnicí
13.40 hod.  - Začátek masopustního průvodu směr Betlém
13.15 - 16.00 hod.  - Masopustní obchůzka po Betlémě
16.00 -  16.30 hod. - Porážení kobyly
16.30 – 17.00 hod.  - Orientační čas ukončení akce

Období před Popeleční středou se tradičně ponoří do krásného lidového zvyku. Masopusty na Hlinecku jsou jednou z oblastí, kde si jednotlivé obce tuto prastarou tradici dodnes připomínají. Jedinečná atmosféra, velký důraz na tradiční vzhled jednotlivých masek a nespoutané veselí, dělá masopustní obchůzky něčím nevšedním, jak pro samotné účastníky, tak i návštěvníky. Dodržování tohoto zvyku přineslo masopustním obchůzkám na Hlinecku v roce 2010 zápis na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Hlinsko je na tuto skutečnost patřičně hrdé a i v letošním roce pořádá akci ROZLOUČENÍ S MASOPUSTEM přímo v ulicích města. Průvod dětí ve vlastnoručně vyrobených maskách je jedním z nejatraktivnějších bodů programu. V letošním roce máme přislíbenou účast více jak  900 dětí ze základních a mateřských škol z Hlinecka. Spolu s kapelou a učiteli a dalším doprovodem bude mít průvod více jak 1000 účastníků.

Program započne již v dopoledních hodinách, a to před Základní školou Smetanova, kde se po 9. hodině shromáždí děti. Po zahájení se dlouhý průvod vydá za doprovodu dechové kapely Mrákotinka na cestu hlineckými ulicemi. Veselá taneční atmosféra se prolíná mezi průvodem a přihlížejícími. Krátká zastávka je naplánována u hlineckého Domova seniorů Drachtinka, odkud budou děti směřovat přes Komenského ulici na Tylovo náměstí. Cílem barevného průvodu masek bude Památková rezervace Betlém, kde dětský masopust vyvrcholí. Všechny děti budou na Betlémě odměněny tradiční masopustní koblihou.

Rozloučení s Masopustem pokračuje ve 13.30 hodin před radnicí na Poděbradově náměstí. O zábavu a pozdvižení se již tradičně postará maškara z hlinecké místní části Blatno a kapela Hlinečanka. Starosta města povolí maškarám jejich rej a předá jim vládu nad městem. Zástup masek se odsud přesune na Betlém, kde proběhne tradiční masopustní obchůzka mezi jednotlivými chalupami. Závěr obchůzky bude patřit obyčeji - porážení kobyly, které je plánováno na 15.30 hod. V areálu Betléma v místní restauraci budou po celý den k zakoupení zabíjačkové speciality a koblihy. Stánek s medovinou a jinými dobrotami neodmyslitelně spjatými s masopustním hodováním také jistě každého potěší.

Pokud byste letos nestihli žádnou masopustní obchůzku, tak Rozloučení s masopustem je poslední šancí.  Po tomto datu začíná období půstu, které vyvrcholí velikonočními svátky.

 

Zdroj: IC Hlinsko