Rok se s rokem sešel - rozhovor s šéftrenérem hokejové mládeže J. Plíškem
Profilovka
14. 01. 2023
visibility 913

Na pozici šéftrenéra mládeže jsi právě rok, co všechno jsi zatím stihl udělat a co tě v nejbližší době čeká?
Ano, je to právě rok. Stihli jsme spolu s kolegy trenéry a vedením klubu poměrně mnoho věcí. Povedla se nastavit jasná sportovní metodika klubu. Konkrétně mám na mysli kategorie 1. - 8. tříd, také se podařilo dotlačit kategorie žáků k ranním tréninkům. Dalším cílem je, zaměřit se více na dorost, juniory a základnu. Myslel jsem, že to půjde rychleji, ale bohužel, vše nejde ideálně podle představ.

V klubu máš funkci šéftrenéra mládeže, co všechno tato funkce zahrnuje?
Právě to, co jsem již zmínil. Prosazení a kontrola sportovní koncepce klubu. To vše zahrnuje každodenní přípravu a absolvování tréninkových jednotek. O víkendu sledování utkaní všech kategorií. Následně vyhodnocování utkání, a poté se pokouším zařadit zjištěné nedostatky do tréninkového procesu. Neustále se snažím vymýšlet nové impulsy pro to, aby se do klubu přihlásilo více dětí a aby se zkvalitnil tréninkový proces. Trénování dětí vyžaduje spousty kreativity, aby děti trénovaní bavilo.

Kolik času trávíš přípravou tréninkových jednotek a máš nějaký zdroj inspirace?
To je težké říci. Každopádně se snažím přibližně z 50% vymyslet cvičení podle toho, co se nedaří. Existují speciální weby, kde nacházím hodně inspirace, ale převážně používám věci z praxe.

Na co se zaměřují trenéři v tréninkovém procesu?
Každá kategorie je specifická. Nicméně se asi ze 70 % věnujeme bruslení - kde byl velký deficit, zbytek se zaměřujme na herní činnosti jednotlivce. Nedílnou součástí tréninkového procesu je také hra.

Když jsi nastoupil na pozici šéftrenéra mládeže, měl jsi nějaké cíle?
Ano, chtěl jsem, aby děti tréninkové jednotky bavily. Jsem impulzivnější trenér – mám rád, když hráči prožívají jednotku stejně jako já – někdy se tedy můžeme dostat do jemného sporu (smích), ale vše si vysvětlíme a pokračujeme dál. Tento cíl, si myslím, se podařilo naplnit. Chtěl jsem jet s hráči na lyžařsky výcvik a zpestřit přípravu, kondici i partu – to se povedlo. Chtěl jsem hrát v horních polovinách tabulek – to se víceméně daří. Cílů je hodně a cesta je dlouhá – za rok se nedají všechny naplnit. Více řeknu zase za rok.

Tato pozice je zároveň spojena s funkci svazového trenéra a je tedy spojnicí mezi HC Hlinsko a ČSLH. Jak se svaz zajímá o výchovu mladých hokejistů v regionech? Zasahuje nějakým způsobem do skladby tréninkových jednotek?
Do konce roku 2022 byl regionálním trenérem pan Petr Beránek, náš vztah byl velmi korektní. Jezdil na pravidelné návštěvy a konzultace. Bohužel po volbě nového prezidenta ČSLH tato pozice zanikla. Co bude dál, nikdo neví. Důležité pro rozvoj klubu je výchova a nábor nových hokejistů. Jak se mohou naučit bruslit a jak z nich poté děláte hokejisty? Celou sezónu pořádáme bruslení pro školy a školky. Letos se zapojilo kolem 100 dětí. Dále každou středu a sobotu funguje pod klubem hokejová základna. Všechny srdečně zveme. Na tyto tréninky docházím a vybírám po konzultaci s trenéry, kteří tam působí, hráče do první organizované kategorie 1. tříd.

Letos jste vybudovali svépomocí na stadionu hokejovou střelnici, na které se sponzorsky podílela firma ,,Jiří Trdý”, klub také ze svých zdrojů pořídil ke střelnici speciální podlahu a ochranné sítě. Jak ji využíváte?
Ano, střelnice chyběla. Hráči mají kromě tréninku na ledě i pravidelné tréninky na suchu, jehož nedílnou součásti je trénink střelby. Střelnice je využívána pravidelně.

Máte dva týmy mladších žáků, budete v tomto duchu pokračovat i v další sezóně?
Musíme vše vyhodnotit s trenéry. Týmy jsou vynikající a jsme jediný klub v kraji, který má dva týmy. Hrajeme prakticky každý víkend, účastní se kolem 30 hráčů. Kontraproduktivní je, že schází konkurenční prostředí.

Klub se rozrůstá, máte nově tým dorostu a tedy v soutěžích naprosto všechny mládežnické kategorie, jak to hodnotíte? A jak zapracováváte do soutěže mužů domácí juniory?
Po dlouhých letech jsme obsadili všechny kategorie, z čehož mám velkou radost. Kategorie “Juniorů” a “Dorostu” jsme posílili o hráče na hostování. Bohužel letos postihlo muže i juniory spousty zranění. Dorostenci tak musí vypomáhat juniorům, tím pádem se samovolně daří zapracovávat hráče ve starších kategoriích. Za muže si letos zahráli již čtyři junioři - Švec, Picka, Grygar, Bříza A., záleží také na jejich zájmu. Tým mužů neodmítne hráče se zájmem se zlepšovat a trpělivostí. Vidím potenciál v mladších kategoriích, kde máme velký počet talentovaných sportovců.

Tím, jak se klub rozvíjí, stoupá i potřeba prostor. Vejdou se hráči do kabin? A jaké zázemí mají trenéři? Také se objevily zprávy o možnosti rozšíření kabin a klubových prostor. Jaká je situace?
Skvělé je, že hráčů je pořád víc a víc. Smutné je, že si nemají pomalu kam sednout a složit výstroj. Podobná situace se týká i trenérů. Trenéři se navíc tísní společně s tréninkovými pomůckami v jedné z kabin. Bohužel šatny nejsou nafukovací. Mám domluvenou schůzku se šéfem sportovišť panem Kábelem a tento problém budeme muset řešit. Myslím, že najdeme nějakou dohodu, protože s Pavlem jsme ji vždy našli. Také jsem si všiml, že rozšíření klubových prostor a zázemí má pan starosta města Hlinska jako první bod ve svém volebním programu, vedení klubu s ním o tom jedná již několik let a projekt je již připraven, tak to beru za vyřešené a že se to bude v dohledné době realizovat.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image