Pořad Na cestách Pardubickým krajem zavítal do Hlinska
Profilovka
28. 01. 2023.
861

Cestopisný pořad, který přináší zajímavosti z měst a obcí v Pardubickém kraji, natočil reportáž o Muzeu a galerii Hlinsko. Pořad Na cestách Pardubickým krajem vychází každé dva týdny ve vysílání východočeské televize.

Štáb v pořadu navštíví výstavní prostory hlinecké galerie se stálou expozicí obrazů malířů a sochařů, kteří tvořili v hlineckém regionu. Dále pokračuje do dalšího patra, kde se v současnosti nachází výstava nedávno zesnulého Martina Horáka, ředitele Městského muzea a galerie Hlinsko. Reportéry provází současná ředitelka Adéla Mensová, která o výstavě Martina Horáka uvedla: “Všichni, kdo na výstavu přijdou se obrovsky podivují nad rozsahem jeho díla. Měl obrovský záběr námětů a technik od grafik přes olejomalby až po fotografie.” V dalším patře je ke shlédnutí výstava Vincence Červinky. “Velice si ho oblíbil slavný malíř František Kaván. Jako jeho vítanovský soused mu daroval paletu a poskytoval mu cenné rady,” pokračuje ve výkladu ředitelka muzea a galerie Mensová.

Obě výstavy lze navštívit ještě do neděle 29. ledna 2023. Prohlídka galerie končí pozvánkou na další ročník Výtvarného Hlinecka, který bude letos věnován malíři Ludvíku Kubovi. Konat se bude od 17. června do 17. září.

Z galerie se štáb přesouvá do budovy muzea, kde je přivítala hudba z orchestrionu z přelomu 19. a 20. století. Jeho autorem je Karel Čech a do hlineckého muzea se dostal od hospodského z Filipova. Restaurován byl teprve před pár lety a je plně funkční. Navštívili také výstavu dřevěných hraček sběratele Františka Kyncla, která byla k vidění do 26. února. “Nejstarší z této kolekce je dřevěná kolébka z roku 1820 a obchůdek z roku 1930,” popisuje ředitelka. O patro výš se nachází expozice věnovaná historii města Hlinska.