Dnes je 21. září 2023, svátek má Matouš
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Vaše zprávy Pohádkové Výtvarné Hlinecko Vytvořit článek
Pohádkové Výtvarné Hlinecko
Městské muzeum a galerie Hlinsko - 06. 07. 2021    1269    0 Líbil se vám tento článek?

Přijměte pozvání do hlinecké galerie na letošní výstavu Výtvarného Hlinecka, věnovanou dětem, pohádkám a vůbec všem, kteří dokáží překročit práh světa divů a fantazie.

Pohádkové náměty byly nedílnou součástí výtvarného umění již od starověku a v různých obměnách procházely celou jeho historií. Avšak teprve koncem 19. století nové výtvarné směry – novoromantismu, symbolismu a secese – našly ve světě kouzel a divů silný a neotřelý inspirační impuls, který mistrně dokázaly zužitkovat v malbě, grafice, plastice, v knižním umění i architektuře. Obrazy představující náměty z pohádek, bájí, pověstí, legend a mýtů záhy zaujaly diváky i sběratelskou obec a na prahu nového století otevřely další, tentokrát obsáhlou kapitolu dějin umění. Z široké plejády umělců, kteří se těmto námětům věnovali, připomíná výstava ty nejvýznamnější; v pracích Maximiliána Pirnera, Hanuše Schwaigera, Jana Preislera, Jaroslava Panušky, Vojtěcha Preissiga, Artuše Scheinera nebo Josefa Lady návštěvníci poznají příběhy rytířů, princezen a draků, ale i skřítky, víly, vodníky, bludičky, upíry a další bytosti pohádkového světa.

Díla na výstavu jsou zapůjčena ze státních institucí a významných soukromých sbírek, expozice je jako každoročně doplněna výpravným katalogem.

Termín: 19.6. - 19.9. 2021

Připravena je také komentovaná prohlídka s kurátorkou výstavy a autorkou katalogu PhDr. Šárkou Leubnerovou (21.8. ve 14 h). Novinkou letos budou večerní prohlídky s pohádkovým čtením pro děti na galerijní půdě (15. 7., 14. 8. a 11. 9., 19-22 h).

 

62. VÝTVARNÉ HLINECKO:
Přes práh světa divů / Pohádkové náměty v českém umění 1890-1950
Městské muzeum a galerie Hlinsko, 19.6. - 19.9. 2021
www.mmghlinsko.cz

 TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu