Pardubický kraj podpoří malé vlastníky lesů v boji proti kůrovci
Profilovka
01. 12. 2021.
1222

Majitelé lesů do rozlohy 50 hektarů na těžbu dřeva napadeného kůrovcem, získají finance od Pardubického kraje. Příspěvky vlastníkům takových lesů Pardubický kraj poskytl i v tomto roce, finance vyčlení i v tom následujícím.

 

Výskyt kůrovce na Hlinecku je různý, někde jsou porosty zasaženy velmi, někde méně, zejména tam, kde se podařilo kůrovce eliminovat,” uvedl starosta města Hlinska Miroslav Krčil.

 

Vyřizuje se přibližně 100 žádostí o příspěvky. V letošním roce bylo vyplaceno zhruba 3,6 milionů korun.

 

Podpora těchto malých vlastníků lesů je účinnou podporou, jak kůrovcovou kalamitu brzdit. Dle mého názoru právě oni potřebují finance, aby napadené dřevo dostali z lesa co nejdříve a aby se tak dalšímu šíření kůrovce zamezilo,” doplňuje dále starosta Krčil.

 

Výkupní ceny dřeva jsou nyní o něco vyšší než před několika měsíci. S dotacemi, jež činí 200 Kč na jeden kubický metr, by se mělo dařit stávající situaci mírnit.

 

Projekt dotací pro vlastníky lesů do 50 hektarů bude pokračovat i v roce 2022  v rámci rozpočtu Pardubického kraje. Navržená částka je 4 miliony korun. Možnost podávat žádosti by měla být od ledna příštího roku až do konce září. Čeká se na schválení rozpočtu Pardubického kraje.

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image