Ohlédnutí za hokejovou sezónou 2022/23
Profilovka
28. 03. 2023.
998

Do soutěží v sezóně 2022-23 vstoupilo a dokončilo je 9 týmů HC Hlinsko - A tým mužů - 1. liga Pardubického a Královéhradeckého kraje - trenéři P. Rohlík, L. Kunz, ved. M. Čížek,  Junioři - regionální liga juniorů - trenéři M. Minařík, M. Brebera. Nově se podařilo sestavit tým Dorostu - regionální liga dorostu - trenéři L. Kunz, T. Tichý, ved. I. Dalecká,  Starší žáci – Liga ČR starších žáků - trenéři M. Votava, St. Paseka, ved. Z. Navrátilová, Mladší žáci - Liga ČR mladších žáků, s týmy týmy A a B - trenéři J. Plíšek, F. Chaloupka, R. Kopřiva, ved. A. Rottová, J. Pilař, Přípravky 4.-3., 2.-1. třída - trenéři J. Plíšek, R. Kopřiva, L. Chlada, J. Jirkovský, ved. L. Jirušková, B. Mykytjuk. Základnou prošlo více než 90 dětí, což je důkazem o dobré práci a zájmu rodičů s nejmenšími dětmi o tento sport - trenéři O. Pospíšil, M. Minařík, J. Vrána, J. Teplá, A. Drapáková.

Na sezónu se všechny mládežnické týmy poctivě připravovaly od května s přestávkou července na suché přípravě ať na venkovních sportovištích tak v nové hlinecké sportovní hale. Na ledové ploše pak od posledního týdne v srpnu již tradičním kempem s dvoufázovou přípravou.

Soutěž zahájili nejdříve junioři, kde tým doplnilo několik hráčů z chrudimské juniorky. V sezóně sehráli se čtrnácti celky z Pardubického a Královéhradeckého kraje a Vysočiny 25 utkání . V této části soutěže se do skupiny o postup do 1. ligy juniorů neprobojovali. V následujícím období v soutěži o umístění se zlepšenými výkony a zejména s širším kádrem, který se dal dohromady po řadě zranění a nemocí, které tým provázely v nebývalé míře, bojovali o čelní umístění v tabulce. Soutěž zakončili na 3. místě za celky HC Chotěboř a HC Litomyšl. Slibné výkony předváděli D. Ondráček, T. Grygar, V. Kudláček, A. Bříza.

Tým dorostu – po letech se nám podařilo sestavit tým a vyplnit mezeru mezi žákovským a juniorským hokejem. Tým doplnila čtveřice hráčů chrudimského dorostu, která do týmu dobře zapadla. V soutěži kluci v první sezóně vcelku uspěli, tomu pomohla i kvalitní suchá příprava. V základní části proti týmům z kraje Vysočina a Středoč.kraj (týmy Kolína a K. Hory) se kluci  pohybovali ve středu tabulky. V závěrečné části v soutěži v Pardubickém kraji se umístili na 4. místě, kde rozdíl mezi prvním a čtvrtým celkem byl jen 6 bodů. Zde jsou i nadějní hráči s příslibem do budoucna – M. Novák, L. Kunz, Š. Tichý, Š. Fiala, F. Kopecký.

V dvouročníkové lize žáků ČR patřil tým starších žáků celou sezónu svojí kvalitou k první čtyřem nejlepším v kraji spolu s Dynamem Pardubice, Poličkou a  Českou Třebovou. V další části soutěže v tabulce Pardubické skupiny o umístění obsadil 1. místo před Chocní a Českou Třebovou. Mezi tahouny týmu patřili O. Bříza, Š. Fiala, P. Čepeš, A. Sitař, M. Ježek a další.

V lize mladších žáků jsme měli dvě želízka v ohni a široký kádr tak, že jsme mohli přihlásit dva týmy. I v této kategorii jsme patřili k předním týmům v kraji.  Tým A se v konkurenci 14 týmu umístil na 3. místě a předstihl Dynamo Pardubice. Tým B pak pěkné  7. místo ve středu tabulky. I zde je řada šikovných hráčů R. Laštůvka, V. Vaško, J. Trdý, M. Myška, bratři Gregorovi, M. Tlustý a další. Kluci sehráli také tradiční vánoční turnaj v Hlinsku – Memoriál D. Entnera, zvládli i krátký vánoční lyžařský výcvik, březnový Matula Cup a na závěr absolvovali mezinárodní 3denní hokejový turnaj v Krnově.

Týmy našich přípravek 4., 3. a 2. třídy základních škol nehrají do tabulek. Soutěže probíhají formou turnajů v minihokeji. Zahrají si všichni hráči, nehledíme na to, kdo dá kolik gólů. Zde klade šéftrenér J. Plíšek s jeho kolegy důraz na zlepšování se v bruslařských dovednostech a obratnosti. Organizaci hry řešíme až v dalších kategoriích, což je i strategie metodického vedení hráčů, kterou řeší šéftrenér mládeže p. Jaroslav Plíšek.

Tým mužů vstoupil do přípravy s velkými změnami řadou nových hráčů a novým trenérem. Na spolupráci jsme se domluvili proto, že kvalita všech týmů v této soutěži se stále zvyšuje, v soutěži hrají extraligoví a ligoví hráči. Cílem našeho klubu je zvýšit kvalitu týmu kvalitním tréninkem, organizací hry a v soutěži se postupně v dalších sezónách dostat mezi týmy ve špici tabulky. Nicméně i v tomto ročníku jsme chtěli hrát hokej, který nás posune výš.

V přípravě muži vyhráli premiérový turnaj O Pohár starosty města Hlinska, kdy se ve finále se silným celkem Nového Města n/Met rozhodovalo až na nájezdy. Pohár předaný z rukou starosty M. Krčila tak zůstal na domácí půdě. Sehráli utkání s velice dobrým celkem sousední Chotěboře (výhra 5:2, prohra 3:4, prohra s finalistou loňského ročníku Novou Pakou 2:5 a vysokou výhrou v poslední přípravě v Poličce 0:9). Soutěž se rozeběhla v září s 16 týmy po 8 v každém kraji. V základní části byl cíl postupu mezi nejlepší 4 týmy z každého kraje a mít tak kvalitní přípravu na osmifinále play-off a postup, což byl hlavní cíl sezóny. Postup mezi první čtyři týmy každého kraje se nám nepodařil o pouhé skóre s postupující Litomyšlí (následně finalista soutěže). V další části jsme tedy hráli společnou soutěž s nepostoupivšími týmy hradeckého a pardubického kraje. Pořadí v tabulce nám přisoudilo tým HC Kohouti Česká Třebová (úřadující přeborník kraje), kde jsme po velkém boji a skvělých výkonech všech hráčů, kteří hráli na osobním maximum, podlehli favoritovi až v 5. rozhodujícím utkání v prodloužení o jedinou branku. To bylo pro hráče, trenérský tým a také fanoušky velké zklamání. Příčinou neúspěchu bylo mimo jiné, že týmu chyběli dlouhodobě zranění hráči, kteří se nestihli do této části zdravotně a fyzicky připravit. Po vyřazení z play-off tým odehrál soutěž vyřazených týmů O Pohár Vladimíra Martince již bez jediné porážky a 12. 3. převzal od Vl. Martince pohár za 1. místo. Po pravdě, pro nás po skutečně odpracované sezóně slabá útěcha. Tým v sezóně sehrál 37 soutěžních utkání, z nichž 23 vyhrál a ze 14 odešel poražen s celkovým skóre 163:129. K nejlepším hráčům patřili T. Vlk, M. Nepokoj, M. Machač, M. Kišš, P. Beneš, O. Karásek, z hlineckých odchovanců M. Zdražil a junior A. Bříza.

Na závěr chci poděkovat našim trenérům a vedoucím týmů za jejich více méně dobrovolnickou a časově náročnou práci a rodičům za podporu dětí. Městu Hlinsku za podporu sportu, Městským sportovištím za kvalitní přípravu sportoviště a firmám, které nás podporují - Busy Růžička, Mlékárna Hlinsko, Královské lesy, Vinkler, Coop Jednota, Potraviny Vysočina, KVALB, Betaz a řada dalších, bez jejichž podpory bychom neměli tak širokou hráčskou základnu.

Nyní hlinecké hokejisty čeká krátký, ale zasloužený odpočinek a od května začíná opět příprava na další ročník.

R. Chlada