Na Hlinecku se objevil včelí mor

Napsal/a
Věra Dvořáková

Včelaři na Hlinecku bojují se včelím morem. Ten se odborně nazývá mor včelího plodu a je závažné onemocnění včelích larev. Původcem onemocnění je bakterie Paenibacillus larvae. Její odolné spory přežijí v půdě i mnoho desítek let. 

Příznaky jsou mezerovitý plod a tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá. Po vyschnutí uhynulé larvy vznikne příškvar, který je přilepen na spodní stěně buňky.

Dělnice nakaženou buňku poznají a vyčistí, při tom se však nakazí bacily moru. Samy neonemocní, ale přenesou nákazu na další zdravé larvy. Buňky pláství zůstávají také zdrojem bacilů. Postupně se rodí méně včel, včelstvo slábne, až uhyne. Jejich zásoby naleznou a vyberou okolní včelstva a tím dochází k nakažení morem včelího plodu.

“Včelí mor je bohužel i na Hlinecku. V zimě ho mělo již jedno stanoviště a tento týden přišly výsledky, že morem trpí dalších šest včelařských stanovišť. Včely se nerojí, přenášejí si virus, trubci se rozlétávají a kam to až donesli.  Mor má životnost více než 50 let, takže by to mohl být pořádný problém,” řekl hlinecký včelař František Řezníček.

Štítky článku:
· · ·
Kategorie článku:
Aktuálně · Životní prostředí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Sdílení
ZAVŘÍT