Dnes je 4. říjen 2023, svátek má František
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Na hlineckém nádraží cvičily jednotky požární ochrany evakuaci osob při nehodě vlaku Vytvořit článek
Na hlineckém nádraží cvičily jednotky požární ochrany evakuaci osob při nehodě vlaku
Petr Laštůvka (redakce) - 24. 05. 2023    837    0 Líbil se vám tento článek?

Na železničním nádraží se uvolnil nedostatečně zajištěný vagon a narazil do stojícího osobního vagonu. Takový byl námět cvičení jednotek požární ochrany, které se konalo ve středu dopoledne v Hlinsku.

„Během běžného provozu na hlineckém železničním nádraží došlo 24. května dopoledne k uvolnění nedostatečně zajištěného vagonu a následně k jeho nárazu ve velké rychlosti do stojícího osobního vagonu. Uvnitř vagonu se v tu chvíli nacházelo 31 cestujících.  Došlo k silné destrukci vagonu a k velkému počtu zraněných a zaklíněných osob. Takový byl námět cvičení jednotek požární ochrany. V čase vzniku mimořádné události se vracela jednotka hasičů SŽ Havlíčkův Brod ze zásahu z Krouny, kde odstraňovala spadlý strom na železniční trati. Operační a informační středisko HZS Pardubického kraje vyslalo na místo nejen jednotku Správy železnic, ale i další jednotky PO – profesionální z Hlinska, dále dobrovolné z Morašic, Chrudimi, Hlinska a dále další složky integrovaného záchranného systému – Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, Policie ČR i Městská policie Hlinsko," uvedla ke cvičení jednotek požární ochrany por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Ze zdemolovaného vagonu bylo postupně vyproštěno všech 31 cestujících. „Vyhlášen byl traumaplán. Při cvičení byla využívána metoda třídění obětí START (S – snadná, T – terapie, A–a, R – rychlé, T – třídění), která se používá pro třídění osob postižených mimořádnou událostí v případě většího počtu obětí (zpravidla nad 10 obětí), kdy je nedostatek zdravotnického personálu vzhledem k počtu obětí. Cílem je vždy stanovit prioritu transportu obětí na stanoviště třídění raněných v prostoru pro poskytnutí zdravotní péče, kde je jim poskytována odborná zdravotnická péče zpravidla záchranáři zdravotnické záchranné služby," doplnila dále tisková mluvčí por. Bc. Vendula Horáková.

Cílem cvičení bylo prohloubení schopností velitelů a vedoucích složek IZS při společném řízení sil a prostředků. Nácvik činnosti jednotek požární ochrany a složek IZS při společném zásahu u železniční nehody, vyprošťování zraněných, třídění zraněných metodou START, ošetřování zraněných, využití a ověření zásad řízení zásahu a schopností velitelů a vedoucích složek IZS při společném řízení sil a prostředků. Důležité bylo také prověřit akceschopnost zúčastněných složek IZS, seznámit složky IZS s charakteristikou zásahu pro případ skutečného zásahu.

Zveřejnil(a) HZS Pardubického kraje dne Středa 24. května 2023

 

Zdroj: hzscr.cz



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu