Na hlineckém Betlémě je až do začátku ledna otevřena expozice Betlém vánoční
Profilovka
27. 12. 2022
visibility 912

V památkové rezervaci Betlém Hlinsko je od 7. prosince k vidění expozice Betlém vánoční. Návštěvníci zde až do 8. ledna 2023 mohou nahlédnout do vánoční atmosféry, jak vypadala před 150 lety. 

 

,,Těšili jsme se na návštěvníky a jsme velice rádi, že tato sezóna mohla být normální. My jsme chtěli, aby ty letošní vánoční programy na Veselém Kopci, tak i na Betlémě byly vánoční. V rámci expozice Betlém vánoční návštěvníci uvidí jakým způsobem se v minulosti slavil Štědrý den a hlavně Štedrý večer. Věříme, že naše expozice jsou upraveny velmi slavnostně a návštěvníky potěší nahlédnutí na to, jak se zdobil vánoční stromeček před 150 lety, jak vypadala štědrovečerní večeře nebo nadílka dětem a ostatním členům rodin,” Sdělila ředitelka Národního muzea v Přírodě Ilona Vojancová.

 

Jednou ze zajímavostí třeba je, že před 100 lety byl na hlineckém Betlémě hlavním chodem jablečný závin nebo bábovka a ve většině domácností chyběl kapr. Během vánoční večeře lidé veřili, že mohou ovlivnit budoucnost a poodhalit ji. 

 

,,Takové kynuté těsto v představách našich předků mělo zvláštní význam a to kvůli tomu, jak umí měnit objem. Že si tak zajistí pevné zdraví a sílu. Taková vánočka to ještě umocňuje, protože splétáním copu provázalo tu sílu, že právě spletená vánočka může umocnit sílu kynutého těsta,” upřesnila Ilona Vojancová. 

 

Ilona Vojancová dále sdělila, že naše prostředí nejvíce ovlivnilo prostředí německé a naopak. ,,Migrace zvyků a obyčejů je historicky daná. Vánoční stromeček pochází z německého prostředí, zavěšování jmelí je z anglosaského prostředí. Tradičním zvykem českého horácka je to, že se štědrovečerní večeře zahajovala rozkrajování jablíčka, na tolik dílu, kolik bylo členů u štědrovečerní tabule.” 

 

V roubenkách na hlineckém Betlémě návštěvníci také uvidí několik betlémů. Kromě mechanického je zde vyřezaný od Bohumila Martínka z Hlinska a Bedřicha Šilara z Lanškrounu, betlémy budou přístupné po celý rok. 

 

Expozice je otevřena denně kromě pondělí, vždy od 8:30 do 12:00 hodin a a od 12:30 do 16:00 hodin. V pondělí 26. prosince od 13:00 hodin do 16:00 hodin a v sobotu 31. prosince od 8:30 do 13:00 hodin. V neděli 1. ledna 2023 je expozice zavřena. 

 

Zdroj foto: www.nmvp.cz

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image