Na cestách Pardubickým krajem v Hlinsku a na Veselém Kopci

Sdílet článek:

Pořad Východočeské televize o zajímavých místech a krásách Pardubického kraje se spolu s reportérkou Gabrielou vydal do Hlinska a skanzenu Veselý Kopec.
Reportérka vyrazila za přírodou i kulturou. Reportáž zahajuje historickými daty o vzniku Hlinska, které bylo poprvé zmíněno v roce 1349 a status města získalo v roce 1834. Po té se přesouvá na Veselý Kopec, kde jsou natočeny exteriéry i interiéry staveb.
O pár slov poprosí ředitelku Muzea v přírodě Vysočina Ilonu Vojancovou: “Od začátku sedmdesátých let se kolem původní budovy - usedlosti u Pilných (16. století) - začaly umisťovat ohrožené stavby, kterým na původním místě hrozil zánik.”
Z Veselého Kopce se reportáž přesouvá zpátky do Hlinska do skanzenu Betlém. Tam opět promlouvá paní Vojancová: “Betlém je možná trochu zavádějící pojem, protože si představíme výstavu lidových betlémů. Název Betlém se začal objevovat v průběhu 19. století, nám se bohužel nepodařilo uspokojivě zjistit proč.”
“Jeden z výkladů je ten, že roubené chaloupky na břehu řeky Chrudimky připomínají scenérie z lidových betlémů. Roubené objekty se zde nacházejí na původních místech, domy si stavěli drobní řemeslníci ve druhé polovině 18. století.”, doplňuje reportérka.
Na Betlémě si bere slovo i průvodkyně paní Lída Dalecká: “Chaloupky na Betlémě jsou obývané pořád, jenom se to tady mění podle století a podle doby.” Pak reportéry provází po chaloupkách, ve kterých jsou k vidění expozice.
https://www.youtube.com/watch?v=L8a5Fms1vXc
 
Zdroj foto a video: FB Východočeská televize
 
 
 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se