Majitelé rodinných domů mohou žádat o nádoby na tříděný odpad, Hlinsko je poskytne zdarma
Profilovka
23. 05. 2024.
1054

Město Hlinsko otevřelo pro majitele rodinných domů přihlášky pro přidělení nádob na tříděné odpady z domácností. O modré a žluté plastové popelnice velikosti 120 litrů mohou žádat lidé z Hlinska, Blatna, Chlumu, Koutů, Srní a Čertoviny.  Distribuce popelnic začně v druhé polovině letošního roku, k rodinným domům budou poskytnuty zdarma. Žádosti je možné podávat online.

„Naším cílem je, aby nádoby na tříděný odpad mělo co nejvíce rodinných domů, protože jedině tak může být systém door to door skutečně efektivní. Když jsme viděli výsledky veřejného rozboru komunálního odpadu, a co vše lze ještě vytřídit, jednoznačně je tato cesta správná. Jedná se o projekt, ze kterého můžeme těžit dlouhodobě. Recyklace a oběhové hospodářství tu s námi bude neustále a vzhledem k finanční náročnosti a jak legislativa tlačí na cenu, musíme alespoň nějaké kroky podnikat. O tříděné nádoby mohou žádat majitelé rodinných domů v Hlinsku, Blatně, Koutech, Chlumu, Čertovině a Srní. S občanskými komisemi se domlouváme, že nádoby lidem dovezeme a rozdají se," uvedl k systému pro zvýšení třídění odpadu Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.

Dvě nádoby na tříděný odpad u každého rodinného domu sníží množství ukládání komunálního odpadu na skládku. „Základní motivací využívání nádob na tříděný odpad je, že pokud je většina lidí bude mít, výrazně se sníží produkce komunálního odpadu, a tím se sníží i cena za skládkovné a nebude tak růst poplatek, který všichní platíme za celý systém nakládání s odpady. V tom my spatřujeme hlavní bonus, že nebudeme muset na skládku za draho ukládat velké množství odpadu. Vzhledem k tomu, že startovací poplatek za ukládání odpadu raketově roste, a je to dáno zákonem, je to pro nás hlavní motivací. Pokud si toto všichni uvědomíme, bude to velmi dobře. Samozřejmě chápu, že s tím jsou spojené komplikace mít doma další dvě nádoby, to jsou trochu mínusy, ale stále nad těmito drobnými mínusy převažují velké plusy," pokračoval starosta Krčil.

Hlinsko nyní opakuje výběrové řízení na dodavatele nádob. Vzhledem k tomu, že vznikly dodatečné dotazy od dodavatelů, rozhodli jsme se jít bezpečnou cestou a zopakovat výběrové řízení, abychom vyhověli všem požadavkům, které má poskytovatel dotace. Jedná se o běžnou praxi a nic nestandardního. Door to door systém bychom chtěli zahájit od podzimu letošního roku. V původním výběrovém řízení jsme požadovali dodávku nádob na etapy, abychom je byli schopni distribuovat a nehromadily se nám, to chceme zachovat," doplnil k probíhajícímu výběrovému řízení na dodavatele nádob starosta Krčil.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image