Luděk Marold vás jistě překvapí

Napsal/a
60. VÝTVARNÉ HLINECKO – LUDĚK MAROLD / 1865–1898
22. června – 8. září 2019
kurátorka: PhDr. Šárka Leubnerová
Jubilejní 60. výstava Výtvarného Hlinecka představuje tvorbu Luďka Marolda, jedné z nejvýraznějších osobností českého umění konce 19. století. Toto období, které Francouzi nazývají Fin de siècle, přineslo osobitou duchovní atmosféru, nové umělecké styly, jež zahrnovaly secesi, symbolismus, naturalismus i ornamentální dekorativismus, ale také nová témata, zaměřující se především na kypící život moderního velkoměsta. Marold jako geniální kreslíř s bystrým pozorovatelským talentem se stal jedním z nejpůsobivějších výtvarných interpretů této epochy. Po pražských a mnichovských studiích získal roku 1889 stipendium do Paříže, která jej zcela uchvátila a zásadním způsobem ovlivnila jeho následnou tvorbu. Už roku 1890 byl považován za jednoho z nejlepších ilustrátorů pařížských módních časopisů. V jeho talentu se pojila spontánnost, cit pro barvu i obrovská výtvarná zručnost, díky které dokázal zvláště v technice akvarelu mistrovsky zachytit bohatý život pařížských budoárů, ale i čilý ruch v kavárnách, na ulicích, i intimní chvíle v soukromí. Po návratu do Prahy roku 1897 získal Marold objednávku na malbu panoramatu Bitvy u Lipan pro Výstavu architektury a inženýrství, kterou dokončil jen půl roku před svou nečekanou smrtí ve věku pouhých třiatřiceti let.
Monografická výstava v hlinecké galerii představuje vedle prací v oleji především jeho akvarelovou tvorbu, a to díky zápůjčkám z řady institucí. Návštěvníci mají ale možnost shlédnout i méně známá díla ze soukromých sbírek. K výstavě Luďka Marolda se uskuteční také komentovaná prohlídka s kurátorkou PhDr. Šárkou Leubnerovou a to v sobotu 10. srpna od 14 hodin.
U příležitosti 60. ročníku Výtvarného Hlinecka se v hlineckém muzeu koná výstava 60 LET: PLAKÁT A FOTO. Šedesátiletá historie výstav Výtvarného Hlinecka je představena prostřednictvím autentických plakátů a fotografií. Všech 60 originálních plakátů v dobovém rámování je v expozici doplněno fotografickým exkursem do historie této unikátní výstavy.
Obě výstavy jsou otevřeny denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
 
Kategorie článku:
Vaše zprávy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Sdílení
ZAVŘÍT