Hlinsko se zapsalo jako místo nového světového rekordu ve skoku vysokém v králičím hopu
Profilovka
13. 03. 2023.
2285

V sobotu 11. 3. 2023 v hlinecké sportovní hale skočila Marie Kozubková  na 11. Mistrovství České republiky v králičím hopu se svým králíkem Tennessine světový rekord ve skoku vysokém v králičím hopu - překonala překážku vysokou 107 cm.

Nejlepší králíci a jejich vodiči z celé České republiky se v Hlinsku utkali o tituly Mistra republiky 2023. Celá zaplněná hala zde sledovala s napětím sportovní klání a díky překonání světového rekordu se na hlineckou sportovní halu, kde se Mistrovství v králičím hopu konalo, upřela pozornost i celého světa.

Celkem se zde představilo 40 závodníků se 111 králíky. Byla k vidění elita králičího hopu v Evropě, a tak se bylo na co dívat. Titul Mistra České republiky si z tohoto prestižního šampionátu odváží Michaela Kratochvílová z parkuru, David Rozkošný z rovinné dráhy a Marie Kozubková ze skoku dalekého a skoku vysokého.

Světový rekord do dnešního dne drželo Švédsko s výškou 106 cm. Česká republika však přepisuje dějiny a je nově držitelem rekordu ve skoku vysokém. Česko na posledním Mistrovství Evropy bylo schopno získat osm z celkem deseti titulů Mistra Evropy. Již zmíněný David Rozkošný zde dokonce získal titul Mistra Evropy třikrát. V budoucnu tak možná o českém králičím hopu ještě uslyšíte!

Pardubický kraj, ve kterém se mistrovství konalo, mělo na šampionátu největší zastoupení. Výše zmíněný David Rozkošný, Michaela Kratochvílová, Andrea Krupařová, Eva Beránková, Nicol Syručková či Jana Dvořáková patří mezi úspěšně kvalifikované závodníky z hostícího kraje. Nejúspěšnějším krajem se tak stal kraj Pardubický - z rozdaných Mistrů právě dva zůstávají v tomto kraji.

Králičí hop je poměrně nová sportovní disciplína, ve které závodí člověk se svým králíkem. Králík je člověkem veden na vodítku a postroji. Na regulérní průběh celé soutěže dohlíží kvalifikovaný rozhodčí. Králíci závodí celkem ve čtyřech disciplínách: v rovinné dráze, parkuru, skoku vysokém a skoku dalekém. Rovinná dráha a parkur jsou ještě rozděleny na pět výkonnostních kategorií – veteráni, lehká, střední, těžká a elitní třída. Vítězové ve skoku dalekém, skoku vysokém, elitní rovinné dráze a parkuru se stávají Mistry České republiky 2023.

 

Zdroj foto: Český svaz chovatelů, z.s., Klub králičí hop