Hlinsko bude mít první fotovoltaické elektrárny o celkovém ročním výkonu sto megawatthodin
Profilovka
07. 11. 2023.
2221

Na budovu multifunkčního centra a sportovní haly vedle Základní školy Resslova plánuje město Hlinsko umístit fotovoltaické panely o celkovém ročním výkonu sto megawatthodin. Investice ve výši šest milionů korun by měla pokrýt z energie ze slunce větší část vlastní spotřeby obou objektů a také ušetřit půl milionů korun na nákupu elektřiny. Na realizaci získalo město dotaci ve výši dva miliony korun, výstavba fotovoltaiky by se měla uskutečnit v roce 2025.

„Rozhodli jsme se, že zahájíme realizaci prvního pilotního projektu pokud jde o osazení fotovoltaiky na městské budovy. Ve vstupním šetření jsme nechali posoudit tři objekty města, jednalo o budovu plaveckého bazénu, multifunkčního centra a nové sportovní haly. Vyšlo nám, že technicky je možné fotovoltaiku osadit na multifunkční centrum a sportovní halu, nikoliv však na plavecký bazén. U budovy bazénu nevychází parametry statiky, a tak by se na současné střeše musela vybudovat masivní konstrukce pod panely a to by již z pohledu ekonomiky nedávalo smysl. Zde vyčkáme, jestli budou na trhu například odlehčené panely a až poté bychom začali řešit fotovoltaickou elektrárnu i na budovu bazénu," uvedl k plánované výstavbě fotovoltaických elektráren starosta města Miroslav Krčil.

Město Hlinsko má již schválenou dotaci ve výši dva miliony korun na pořízení fotovoltaických elektráren na budovy multifunkčního centra a sportovní haly. Dohromady by mělo mít zařízení výkon 100 kWp, které vyrobí zhruba sto megawatthodin za rok. „Vyrobenou elektřinu chceme spotřebovat primárně v daných objektech a v případě projektu v multifunkčním centru budeme využívat i bateriové úložiště. Celkové náklady na pořízení by se měly pohybovat mezi pěti až šesti miliony korun. Při současných cenách elektřiny by měla být návratnost investice do osmi let a pokud by cena elektřiny stoupala, bude návratnost ještě kratší. Při dnešních cenách elektřiny bychom měli ušetřit zhruba půl milionu korun ročně na energiích u obou objektů," doplnil starosta Miroslav Krčil.

Roční náklady na elektřinu jsou u budovy multifunkčního centra při současných cenách energií jeden milion korun, sportovní hala spotřebuje tři sta tisíc korun. Instalací prvních fotovoltaických elektráren si chce město Hlinsko vyzkoušet jejich fungování a reálný dopad na úsporu energií. „S projektem jsme na úplném začátku, jeho realizaci plánujeme na rok 2025. U investic vždy platí, že je chceme realizovat pouze v případě, že mají pro město ekonomický význam," uzavřel starosta Miroslav Krčil.