Hlinsko bojuje s problémem opilých bezdomovců
Profilovka
05. 07. 2024.
1803

Hlinsko čelí v posledních měsících nárůstu problému spojenému s opilými bezdomovci, který není jen otázkou společenské bezpečnosti, ale také hygieny a kvality života obyvatel města. Z tohoto důvodu se ve vybraných lokalitách zvýšil dohled policie, vedení hlinecké radnice pracuje také na úpravě vyhlášky na omezení pití alkoholu na veřejnosti a projevů nevhodného chování. 

Městská i státní policie eviduje zvýšení počtu stížností od obyvatel, kteří se setkávají s opilými bezdomovci ve veřejných prostorách, jako jsou parky, autobusové zastávky a náměstí. Tito lidé často po sobě zanechávají odpadky, vykonávají potřebu na veřejných místech a mohou být agresivní, což znepříjemňuje život ostatním občanům. „Problém s bezdomovci má v podstatě každé město velikosti Hlinska. My tu bohužel máme tu naši partičku a vůbec se mi nelíbí jejich chování a aktuální stav. Děláme ale maximum, jak jsem již uvedl pro Denik.cz, abychom problém zmírnili. Máme zvýšený dohled policie a to jak městské, tak i republikové. Jakmile se v problematických oblastech začne něco dít, policie okamžitě vyjíždí. Je to hodně nepříjemná věc a mně samotnému hodně vadí a jak říkám, děláme vše pro to, abychom problém zmírnili. Nicméně legislativa je neúprosná a sami moc žádné pravomoce nemáme," říká k řešení problému s opilými bezdomovci starosta Hlinska Miroslav Krčil.

Vedení města chce zpřísnit vyhlášku na omezení pití alkoholu na veřejnosti. „Dal jsem pokyn, aby naše právní oddělení zanalyzovalo městské vyhlášky, abychom je, pokud nám to Ministerstvo vnitra umožní, zpřísnili na nejvyšší možnou míru právě kvůli problému s opilými bezdomovci. Pokud bude možné vložit do vyhlášky další omezení, tak to chceme udělat. Prvotně nám ale musí pomoci zákonodárci, protože města s tímto problémem si nemohou pomoci sami, musí mít oporu v zákoně. Pokud nebudou mít oporu v zákoně, tak nikdy nedosáhnou potřebného cíle. Každá vyhláška, kterou město připravuje, následně ještě podléhá schválení Ministerstva vnitra, než může být schválena na zastupitelstvu. Zákaz pití alkoholu je nyní platný v určitých lokalitách města a chceme ho rozšířit i na celé centrum. Jedná se o pití alkoholu a projevy nevhodného chování. Zásadní je ochránit od nevhodných projevů děti," doplnil starosta Krčil.

Hlinsko si uvědomuje, že problém bezdomovectví a alkoholismu je složitý a vyžaduje dlouhodobý přístup. Městská rada je odhodlána pokračovat ve spolupráci i s neziskovými organizacemi a odborníky, aby našla trvalá řešení, která pomohou nejen bezdomovcům, ale i všem obyvatelům města.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image