Hlinecký hokejový klub zve na nedělní akci Pocta legendám
Profilovka
22. 02. 2024
visibility 1398

Pro HC Horses Hlinsko je tu PLAY-OFF - je rozhodnuto! V neděli 25.2. začínají od 17:30 hod a soupeřem hlineckého týmu bude Slovan Moravská Třebová. Vedení klubu se při této mimořádné sportovní události rozhodlo uspořádat slavnostní ceremoniál nazvaný POCTA LEGENDÁM, kdy budou v hale zimního stadionu slavnostně vyvěšeny symbolické dresy se jmény devíti osobností, které se nesmazatelně zapsali do více než stoleté historie klubu z řad hráčů, trenérů nebo funkcionářů.

Jako prvního musíme vzpomenout zakladatele Karla Kleina, který stál u zrodu hokejového klubu a v roce 1920 bylo sehráno první utkání s BK Německý Brod. Začínal jako hokejista a pak dále rozvíjel tento populární sport na Hlinecku. V letech 1935 až 1937 soutěžil hlinecký tým ve východočeské divizi a měl vysokou úroveň. O dvacet let později v letech 1955-56 další generace hlineckých hokejistů vyhrála I. třídu a bojovala o postup do II. národní ligy. Z této generace hokejistů byl vybrán útočník, který je stále ještě mezi námi Karel Záviška. V sezóně 1970-71 hlinecký hokej opět zazářil, A tým vedl trenér Jiří Chlada, se kterým vyhrál krajský přebor I. třídy. Následovalo období slavných vítězství v divizní soutěži. V sezóně 1974-75 tým vyhrál divizní soutěž a hrál kvalifikaci o druhou nejvyšší soutěž v Československu II. ligu. V kvalifikaci Hlinsko neuspělo, nicméně i divizní národní soutěže se musely hrát na umělých ledových plochách a tak hlinečtí našli podporu v Pardubicích, kde hráli domácí utkání a snili o vlastní umělé ploše.

Oporami a skvělými hráči spolu s pardubickými hráči té slavné doby byli hlinečtí útočníci František Trunec, Josef Sodomka  a Antonín Dalecký, ti se stali také velkými vzory pro další mladší hráče. Až v roce 1980 se však podařilo vybudovat stadion s umělou ledovou plochou. V osmdesátých letech se zde hrály nejvyšší regionální soutěže. V roce 1986 vybojoval tým mužů postup do krajského přeboru II. třídy do nejvyšší regionální soutěže Východních Čech. Oporou obranných řad té doby a let následujících byl Milan Minařík. V následujících letech až prakticky do nového tisíciletí soupeřili hlinečtí s výjimkou jednoho ročníku v krajském přeboru I. třídy Východních Čech. Týmem prošla řada hráčů, ale mezi nejvýraznější osobnosti se zapsali brankář Karel Gregor a útočník a všemi týmy obávaný střelec Jan Ježek.


„Řada těchto hráčů se i po ukončení své skvělé sportovní kariéry věnovala nebo stále ještě věnuje trenérské práci nebo jako rozhodčí v našem klubu. Všem jmenovaným můžeme být vděčni za jejich přínos v našem sportu. Rozdávali radost fanouškům a my jim chceme za jejich sportovní výkony poděkovat. Přijďme zatleskat hlineckým legendám a užít si společně hokejový večer," zve na slavnostní ceremoniál Radek Chlada, předseda HC Hlinsko.