Hlinecké Gymnázium K. V. Raise se aktivně zapojí do pondělní stávky ve školství
Profilovka
26. 11. 2023
visibility 1256

Avizované stávky v oblasti školství se zúčastní polovina krajem zřizovaných škol. V Hlinsku se do aktivní podpory zapojí Gymnázium K. V. Raise, které bude v pondělí 27. listopadu zcela uzavřeno, stejně jako dalších 29 z 65 krajských středních škol. Podle zástupců kraje není možné přenášet další finanční zodpovědnost na obce, města a kraje. 

„Mám informaci o tom, že se do celostátní stávky zapojí Gymnázium K. V. Raise a studenti zde dostali na pondělí 27. listopadu ředitelské volno. U hlineckého gymnázia nejsme jako město zřizovatelem, ale je jím Pardubický kraj.  Pokud jde o naše školská zařízení, tedy základní školy, mateřské školy, jídelnu, Dům dětí a mládeže, ZUŠ, tak v tomto případě budou aktivně stávkovat nepedagogičtí pracovníci Mateřské školy Rubešova a dvě členky učitelského sboru. Chod zařízení má ale její ředitel plně zajištěn. Ostatní základní školy, DDM a ZUŠ aktivně stávkovat nebudou a nenastane tak omezení provozu. Vyjádření podpory ke stávce ale proběhne ve formě vyvěšení informací o její podpoře," uvedl ke stávce v oblasti školství Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.

Ke stávce se vyjádřil také Josef Kozel, který je zodpovědný za oblast školství v Pardubickém kraji. „Školství musíme brát jako celek, tedy pedagogické i nepedagogické pracovníky. Není možné, abychom řekli, že avizovaného platu ve školství ve výši 130 procent průměrné mzdy stát dosáhne tak, že přenese část zodpovědnosti na zřizovatele škol, tedy na obce, města a v případě středního školství na kraje. Pokud je nařízeno, že školy mají povinnost zajistit například stravování, tak je nutné vytvořit odpovídající podmínky pro pracovníky v tomto sektoru. Už dnes se často setkáváme s tím, že zřizovatelé doplácejí finančně na nepedagogické pracovníky, protože by jednoduše do některých pozic zaměstnance nenašli. Kvalitu školy tvoří mozaika všech, kteří školu formují. Nikdo není míň ani víc a já jsem přesvědčen, že se z tohoto pohledu nemá ustupovat, natož s ním hazardovat,“ řekl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Podle hejtmana Martina Netolického není možné na kraje přenášet další finanční zodpovědnost v momentě, kdy není spravedlivě nastavené jejich financování. „Dlouhodobě upozorňujeme na aktuální nastavení rozpočtového určení daní pro kraje, kdy náš kraj každoročně tratí oproti stejně velkým regionům. Neumím si představit, že bychom v rámci stávajícího nastavení měli ještě dofinancovávat platy nepedagogických pracovníků, byť všichni vnímáme jejich důležitost pro fungování školy. Aktuální RUD pro kraje vůbec nezohledňuje kritérium počtu středních škol v jednotlivých regionech. Jedná se o jeden z parametrů, které jsou obsažené v rámci našeho legislativního návrhu. Pokud by měla být povinnost spolufinancování na kraje, města a obce přenesena, tak je nutné, aby to bylo doprovozeno patřičným příspěvkem. Jedná se o obdobnou situaci jako v případě příspěvku na výkon státní správy. Stát si objednává službu u měst a obcí a je nutné, aby za tuto službu platil,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Z hlediska krajem zřizovaných škol bude z důvodu stávky 27. listopadu zcela uzavřeno 30 krajských škol z celkových 65. Bez omezení pak bude vyučovat 31 krajských škol, což představuje 47,7 procent škol, jejichž zřizovatelem je Pardubický kraj.

 

Zdroj: pardubickykraj.cz

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image