František Odstrčil z Hlinska získal ocenění Ztracená pomněnka za nalezení ztraceného Ladislava Vaška ze Studnic
Profilovka
22. 05. 2024.
1398

Zástupci Policie ČR spolu se Slavia pojišťovnou v pondělí 20. května udělili zcela první ocenění Ztracená pomněnka v Pardubickém kraji. Získal ho pan František Odstrčil, kterému se podařilo nalézt pohřešovaného seniora Ladislava Vaška ze Studnic, který se rodině ztratil v úterý 20. února. Předávání proběhlo v Pardubicích.

Pan Vašek odešel v odpoledních hodinách do studnického obchodu, ale místo do něho došel k bývalému hradišti. Pak se vydal zarostlou cestou směrem na Chlum, u hlavní silnice spadl a zůstal ležet. Rodina si myslela, že ho někdo ze známých odvezl na nákup do Hlinska, tak ho nejdřív na vlastní pěst hledala tam i ve Studnicích. Pak rodina kontaktovala Policii ČR a začalo oficiální hledání, kterého se kromě policistů a rodiny zúčastnili také studničtí dobrovolní hasiči a obyvatelé Studnic. Kvůli špatnému počasí nemohl být skoro celé pátrání nasazen vrtulník s termovizí a nedlouho po tom, co byl nasazen, došlo k nalezení. Pana Vaška našel již zmíněný pan Odstrčil, kterému zavolal kamarád, jehož manželka pana Vaška údajně viděla. Pan Odstrčil se s dalšími pártači vydal na místo s baterkami a pan Vašek mu odpověděl na volání. Pan Vašek byl pouze lehce podchlazen, a již druhý den byl z nemocnice zavezen domů. Nyní stále nosí GPS lokátor a na dlouhé vycházky se již sám nevydává. Těší se dobrému fyzickému zdraví.

Pan František Odstrčil je profesionální voják z Hlinska a k nalezení pana Vaška uvádí: “Když jsem se od kamarádů a ze sociálních sítích dozvěděl, kde by pan Vašek mohl být, hned jsme tam společně vyrazili s baterkami. Byly asi tři stupně a asi po hodině a půl hledání se nám v pozdě večerních hodinách pán ozval. Nebyl úplně při smyslech, ale komunikoval. Kontaktovali jsme policii, která vyslala hlídku a záchranné služby, my jsme pod pána dali termofolii, zakryli ho bundou a počkali na jejich příjezd.” Vyjádřil také poděkování rodině, která ho hned druhý den kontaktovala a děkovala jemu i paní, která pohřešovaného původně zahlédla. Rodina děkuje také všem ostatním pátračům. “Byla to neuvěřitelná pátrací akce, hledalo se na všechny směry, zapojilo se neuvěřitelné množství lidí a my z celého srdce děkujeme všem, kdo se na pátrací akci podílel a speciální díky patří panu Františkovi Odstrčilovi, který našeho dědečka nalezl a postaral se o něj. Moc gratulujeme k ocenění, které získal,” vyjadřuje se vnučka pana Vaška.

Projekt Ztracená pomněnka vznikl původně z Mezinárodního dne pohřešovaných dětí, tzv. Pomněnkového dne. Cílem je motivovat lidi ke vzájemné pomoci, všímavosti a empatii. Ocenění získávají ti, kteří zásadním způsobem pomohli při nalezení pohřešovaného člověka. “Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že to jsou obyčejní lidé. A ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ uvedl generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser.

Celá tisková zpráva Policie ČR: https://bit.ly/Ztracena-pomnenka

Zdroj foto: www.policie.cz

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image