FOTOREPORTÁŽ: Masopust ve Vortové 2023
Profilovka
18. 02. 2023.
2902

Tradice, která se drží v několika vesnicích v okolí Hlinska, se dnes koná od ranních hodin ve Vortové. Do části obce Lhoty, odkud pocházejí i fotografie, mířila v dopoledních hodinách desítka návštěvníků a obdivatelů masopustu. Masopustní veselí pokračuje ve Vortové až do odpoledních hodin.

Masopustní maškary z Vortové jsou, stejně jako masky z Blatna, Studnic a Hamrů, zapsány v Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Průvod maškar má svá poměrně přísná pravidla, masky se dělí na červené a černé, neboli pěkné a šeredné. První chodí Laufr, často se Ženuškou, následuje muzika, dva mládenci a čtyři Turci – dva modří, dva červení. Po nich jdou Kominíci, pak Slamění, Ras s Kobylkou, Bába s dědkem v nůši, Medvědář s medvědem a Židi.

Poslední šance, kdy je možné na Hlinecku vidět masopustní průvod, bude v úterý 21. února při Rozloučení s masopustem. Od 9:30 hodin zahájí akci průvod dětských maškar a od 13:30 hodin bude pokračovat obchůzkou Blatenské maškary z Poděbradova náměstí na Betlém.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image