Energetická strategie Hlinska se osvědčila, opět nakoupilo energie s okolními obcemi
Profilovka
26. 07. 2023.
1421

Město Hlinsko nakoupilo elektrickou energii a zemní plyn na burze pro rok 2024 a pro optimalizaci provozních nákladů ji opět soutěžilo společně s okolními obcemi v rámci mikroregionu. Díky této strategii se městu v průběhu energetické krize podařilo úspěšně zajistit příznivé ceny dodávek energií. Navýšení cen energií by v příštím roce mělo být zrhuba 5 %.

„V minulém týdnu jsme na Českomoravské Komoditní burze Kladno nakoupili energie pro příští rok. Myslím si, že se nám podařil, vzhledem ke stávající situaci, velmi dobrý výsledek. Pokud srovnáme navýšení cen energií a realizovaná opatření ve snižování spotřeby, tak věřím, že z tohoto pohledu nebude navýšení nákladů nic dramatického. Kdybychom dali dohromady nové ceny elektřiny a plynu, srovnali poslední dva roky v porovnání, co nás v příštím roce čeká provozně za náklady, měli bychom mít navýšení zhruba plus 5 %. Jedná se o snesitelný nárůst, kdy ostatním ceny rostly o desítky až stovky procent. Ukazuje se, že naše strategie je dobrá," uvádí k nákupu energií Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.

Navýšení ceny plnu není dramatické. „Plyn jsme nakoupili za průměrnou cenu 1 450 Kč/MWh, což je zhruba 10% nárůst ve srovnání se stávajícím rokem. Uvedená cena je pevná část energií bez poplatků, která tvoří asi polovinu výsledné částky. Pokud bychom ji promítli do celkové ceny, zdražení rámcově vychází o 5 %. Ve chvíli, kdy neustále děláme opatřetí provozně-technického charakteru na úspory energií, zvýšení nákladů by se nás nemělo dotknout. Myslím si, že to je velký úspěch," pokračuje starosta Krčil.

Nárůst ceny elektřiny by měly snížit investice do zateplení, úsporného vytápění a svícení, které Hlinsko realizovalo v posledních dvou letech. „Elektřinu jsme nakoupili za 3 500 Kč/MWh, zde je nárůst ve srovnání s cenou pro letošní rok zhruba o třetinu. Při srovnání celkové ceny se bude jednat o výsledné zdražení ve výši 15 %. Nicméně si myslím, že díky několika opatřením, například instalací tepelných čerpadel v Městském muzeu a galerii místo elektrických kamen se bude jednat jen o nepatrné navýšení nákladů v celkovém rozpočtu města," uzavírá Krčil.

Město Hlinsko zatím nakoupilo energie pro příští rok a nákup pro rok 2025 chce realizovat také ještě letos.