Dočkají se hlinečtí rybáři vysněného rybníka?
Profilovka
18. 12. 2021
visibility 2209

Píše se 24. srpen roku 1902 a v Hlinsku se schází ustavující valná hromada ………ano, zní to až neuvěřitelně, ale za pár měsíců to bude 120 let, kdy byl založen místní rybářský spolek. Historicky prvním předsedou byl zvolen pan Jindřich Veselovský, učitel, později odborný učitel a ředitel dívčí školy v Hlinsku, který se spolu s dalšími členy okamžitě vrhl do práce. Doba byla těžká a ne vždy se vše dařilo, ale díky obrovskému odhodlání, obětování veškerého volného času všech členů pro rybářský spolek se podařilo překonat dvě světové války, hospodářské krize i časté nepřízně počasí v podobě povodní, aby naše organizace dospěla do současné podoby a my tak převzali pomyslnou štafetu.

Za těch 120 let se událo mnohé a nestačilo by 1000 listů papíru na popsání všech vítezství a proher, kterými si naši rybářští předkové museli projít. Naše organizace má ke dnešnímu dni vice než 650 členů ve všech věkových kategriích. Obhospodařujeme několik hektarů chovných rybníků, kde se nám daří odchovávat tisíce kaprů, štik, candátů, línů a dalších ryb, které následně vysazujeme do sportovních revírů nejen pro naše rybáře. V okolí Hlinska mají naši rybáři možnost rybařit v Kameničkách, na rybníku Dlouhý, na Vítanci a menší míře také na Cihelce. O sportovní rybník ve Vortové už jsme přišli, u rybníka Dlouhý a Groše v Kameničkách nám každým rokem hrozí vypuštění z důvodu potřebného odbahnění, Vítanec svou velikostí pojme jen malé procento našich rybářů a Cihelka je v suchých letech prakticky bez vody. Tyto faktory nás nutí hledat řešení a jedním z nich může být právě vybudování rybníka, o nemž se mluví od roku 1986.

Jak je popsáno výše, příští rok oslavíme 120 let od založení místní rybářské organizace a byla by to i jistá symbolika, a vzdání obrovského dík všem generacím našich rybářů, kdyby se podařilo alespoň začít budovat tolik let slibovaný rybník Velký Ratajský. Máme schválený územní plán, vypracovaný projekt a několikrát prodloužené stavební povolení. Zažíváme oteplování planety a hrozící sucha jsou každoročním strašákem, může být vhodnější a potřebnější čas na budování vodních ploch a udržení vody v krajině? Nevím, jestli v době, kdy by mělo být samozřejmostí udržet vodu v krajině, v době dotací a předvolebních slibů typu: „Každý den opravíme nebo vybudujeme jeden rybník“, „Požádáme o dotaci na stavbu nového rybníka v Ratajích, abychom pomohli zajistit zázemí pro výchovu mladých rybářů“, má smysl prosit, ale stejně to udělám. Prosím, spojme síly a udělejme dobrou věc…… vzpomeňme nejen na malé sportovní rybáře. Dejme jim kousek přírody, kde budou moci prožívat své rybářské začátky s kroužkem, zápolit při závodech a budovat si dnes tolik potřebný vztah k přírodě. Vím, bude to stát peníze, ale investice do dětí a přírody je dle mého názoru tou investicí, která se nám stonásobně vrátí. Vím, bude to chtít odvážné rozhodnutí vedení města v nejisté době, ale bez stejně odvážných rozhodnutí by tu nebyl koupací biotop, učiliště, sportovní hala a spousta dalších projektů. Rybník se skvělou dostupností kousek od sídliště tu může být desítky let bez nutnosti dalších větších investic, sloužit všem občanům Hlinska a myslím, že stovky našich rybářů napříč generacemi si zaslouží místo, kde si mohou plnit své rybářské sny a místo, kam mohou utéct před starostmi dnešní doby.

Za MO ČRS Hlinsko
David Horák

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image