Dnes je 1. říjen 2023, svátek má Igor
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Do galerie nebo do Itálie? Vytvořit článek
Do galerie nebo do Itálie?
Městské muzeum a galerie Hlinsko - 28. 06. 2020    1169    0 Líbil se vám tento článek?

 

61. VÝTVARNÉ HLINECKO

 

Z Torbole do Palerma / Itálie v dílech krajinářů 19. století

 

Městské muzeum a galerie Hlinsko, 20.6. - 20.9.

 

kurátor: PhDr. Šárka Leubnerová

  

Výstava 61.Výtvarného Hlinecka zavádí diváky na putování po Itálii 19. století, kterou představuje tak, jak ji na svých cestách viděli a vnímali čeští krajináři.

 

Cesta do Zaalpí byla zvláště v prvních dvou třetinách 19. století snem každého studenta umění. Itálie představovala sluncem prozářenou jižní krajinu, ale pro Středoevropana také vzdálené moře a ohromující sopky, starověké památky a věhlasná města, jež lákala nejen svou krásou, ale také slavnými stavbami, výtvarnými sbírkami a velkými uměleckými jmény. V centru zájmu stál Řím se svými kostely, kláštery, paláci, galeriemi a mnoha soukromými ateliéry těch nejvyhledávanějších evropských umělců, ale mimořádnému zájmu se těšily i Benátky, Neapol, Paestum, Capri a sicilské Syrakusy a Agrigento.

 

Práce umělců, které na těchto cestách vznikaly, tvoří rozmanitý konvolut; přenáší nás od vyprahlého hornatého vnitrozemí Campagne k mořskému pobřeží, představují městské veduty i pohledy na starobylé památky, z nichž mnohé díky probíhajícím archeologickým vykopávkám fascinovaly kulturní svět. Tváře italské krajiny vám představujeme v dílech zapůjčených ze státních i soukromých sbírek; mnohá z nich nebyla po dlouhá desetiletí vystavena a byla známa jen ze starších výstavních katalogů nebo reprodukcí v dobových obrázkových časopisech. Návštěvníci se tak mohou těšit na obrazy Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena, Maximiliana Haushofera, Wilhelma Riedela, Aloise Kirniga, Jana Nowopackého, Michaela Haubtmanna a řady dalších.

 

Výstavu jako každý rok doprovází bohatě ilustrovaný katalog, připravena bude také komentovaná prohlídka s autorkou výstavy (sobota 1. srpna 2020 od 14 hodin).

 

Výstava je otevřena od soboty 20. června do neděle 20. září 2020.

  TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu