Do galerie nebo do Itálie?

Sdílet článek:

 

61. VÝTVARNÉ HLINECKO
 

Z Torbole do Palerma / Itálie v dílech krajinářů 19. století
 

Městské muzeum a galerie Hlinsko, 20.6. - 20.9.
 

kurátor: PhDr. Šárka Leubnerová
 


 

Výstava 61.Výtvarného Hlinecka zavádí diváky na putování po Itálii 19. století, kterou představuje tak, jak ji na svých cestách viděli a vnímali čeští krajináři.
 

Cesta do Zaalpí byla zvláště v prvních dvou třetinách 19. století snem každého studenta umění. Itálie představovala sluncem prozářenou jižní krajinu, ale pro Středoevropana také vzdálené moře a ohromující sopky, starověké památky a věhlasná města, jež lákala nejen svou krásou, ale také slavnými stavbami, výtvarnými sbírkami a velkými uměleckými jmény. V centru zájmu stál Řím se svými kostely, kláštery, paláci, galeriemi a mnoha soukromými ateliéry těch nejvyhledávanějších evropských umělců, ale mimořádnému zájmu se těšily i Benátky, Neapol, Paestum, Capri a sicilské Syrakusy a Agrigento.
 

Práce umělců, které na těchto cestách vznikaly, tvoří rozmanitý konvolut; přenáší nás od vyprahlého hornatého vnitrozemí Campagne k mořskému pobřeží, představují městské veduty i pohledy na starobylé památky, z nichž mnohé díky probíhajícím archeologickým vykopávkám fascinovaly kulturní svět. Tváře italské krajiny vám představujeme v dílech zapůjčených ze státních i soukromých sbírek; mnohá z nich nebyla po dlouhá desetiletí vystavena a byla známa jen ze starších výstavních katalogů nebo reprodukcí v dobových obrázkových časopisech. Návštěvníci se tak mohou těšit na obrazy Josefa Navrátila, Augusta Piepenhagena, Maximiliana Haushofera, Wilhelma Riedela, Aloise Kirniga, Jana Nowopackého, Michaela Haubtmanna a řady dalších.
 

Výstavu jako každý rok doprovází bohatě ilustrovaný katalog, připravena bude také komentovaná prohlídka s autorkou výstavy (sobota 1. srpna 2020 od 14 hodin).
 

Výstava je otevřena od soboty 20. června do neděle 20. září 2020.
 


 

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se