Den židovských památek 2019

Sdílet článek:
09. 08. 2019 • 11:48


Již tuto neděli se pro návštěvníky otevřou židovské památky po celé České republice. Zcela zdarma bude zpřístupněno více než 50 vybraných památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Bude možné navštívit synagogy a hřbitovy, které obvykle nebývají přístupné, nebo prošly v poslední době rekonstrukcí. 
V oblasti Chrudimska bude možné navštívit synagogu v Luži v Jeronýmově ulici, která sloužila bohoslužebným účelům do druhé světové války, pak byla využita jako sušárna kožek. Roku 1991 byla předána Židovské obci a posléze byla provedena rekonstrukce. Bylo zde také nalezeno mnoho cenných historických předmětů. 
Dále bude možné v Luži navštívit také židovský hřbitov, který byl založen již v 17. století. Za druhé světové války byl zdevastován nacisty. Nachází se zde kolem 600 náhrobků od 17. století do druhé světové války. 
Další nejbližsí lokalitou, kde je možné navštívit židovskou památku, je Heřmanův Městec. Zde mohou návštěvníci vstoupit na židovský hřbitov, který byl založen před rokem 1430. Jeho konečná velikost je přes 3 kilometry čtvereční. Nachází se zde 21 řad 1077 náhrobních kamenů. Roku 2006 bylo zahájeno restaurování mnoha desítek historických náhrobků ze 17. století.
Zdroj foto: Facebook Jewish Community of Prague / Židovská obec v Praze

Sdílet článek:
Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se