Samhain v Zemi Keltů

Rok kolem nás proletěl jako vítr a už se blíží jeho konec, období Samhainu. Přichází temná část roku a hranice mezi světem živých a mrtvých se rozplývají.

Keltové tento svátek považovali za konec starého a začátek nového roku. Samhain můžeme vnímat z pohledu zemědělského cyklu, kdy končí ta část roku, během níž bylo možné pěstovat zemědělské plodiny a rozšiřovat chov, a z pohledu spirituálního - začíná éra zimy a obav o vlastní existenci. S koncem roku byli rovněž připomínáni zemřelí a nejrůznější duchové, kterým byly během oslav darovány obětiny. Již od keltských dob je svátek spojen s ohni, které měly duším zemřelých pomáhat, aby se při toulkách světem neztratily. Je Vám něco z výše uvedeného povědomé? Není divu, neboť Samhain je považován za předchůdce nám známých Dušiček či Halloweenu. Společně tedy oslavíme památku našich předků a zažehneme pro ně oheň.

Na co se můžete v Zemi Keltů tentokrát těšit?

Ve středu a čtvrtek bude možné navštívit skanzen bez průvodce za dobrovolné vstupné, jako součást období oslav 20. výročí založení spolku Boii, jenž zastřešuje veškeré keltské aktivity v Zemi Keltů.

 V pátek 28. 10. přijďte na komentovanou prohlídku a také si v našich dílničkách můžete s dětmi vyrobit strašidýlko z přírodních materiálů.

V sobotu 29. 10. na vás kromě prohlídek skanzenu a dílniček čeká také soutěž o nejpovedenější u nás vyrobené strašidýlko, průvod a rituál zažehnutí ohně pro naše předky. Odpoledne vaše slechy potěší kapela Barbar Bards a večer dojde na očekávané strašení ve skanzenu! Pro nejmenší začne strašení za šera (okolo 18:00), pro ty otrlejší budou vyhrazené časy strašení po setmění. A později přijde také řada na ty úplně nejotrlejší, naše strašidla si nebudou brát žádné servítky... Tak se přijďte pobavit a trochu také bát! Keltové a strašidla se na vás už těší!

Pro ty, kteří strašení zvládnou bez úhony, zahraje večer znovu kapela Barbar Bards.

V neděli si opět můžete přijít prohlédnout skanzen.

Od středy do neděle otevíráme v 10:00 a zavíráme v 16:00, v sobotu výjimečně zavíráme ve 23:00 z důvodu strašení.

Vždy po celý den bude otevřený hostinec U Dubového Kelta, který se postará o hladové a žíznivé příznivce našeho skanzenu.

Vstupné:

Středa a čtvrtek: dobrovolné

Pátek: zvýšené z důvodu konání akce – viz ceník na našem webu (www.zemekeltu.cz)

Sobota - přes den: zvýšené z důvodu konání akce – viz ceník na našem webu

Sobota - večerní strašení: zvýšené. Pokud se návštěvník prokáže páteční či sobotní denní vstupenkou, vstupné na strašení bude poloviční.*

Neděle: běžné – viz náš web

*Přejete-li si rezervovat přibližný čas vstupu na večerní strašení, napište nám prosím e-mail na: info@zemekeltu.cz, do předmětu uveďte: samhain – rezervace. Rezervace časů přijímáme do pátečních 12:00. Objednanou rezervaci pak hlaste v pokladně minimálně hodinu předem.

 

Autoři fotografií: Jaromír Zajda Zajíček a Stanislav Bičan

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image