Kvalitní vepřová panenka pro víkendové grilování v Řeznictví U Švandů
Profilovka
18. 05. 2023
visibility 936

Víkend klepe na dveře a v pátek se má začít konečně oteplovat. Stavte se proto do Řeznictví U Švandů třeba pro kus pořádné panenky a dejte ji na gril.

Grilování vepřové panenky je jedním ze základních a oblíbených způsobů přípravy tohoto chutného masa. Vepřová panenka je jemná, šťavnatá a skvěle se hodí pro grilování, protože si zachovává svou chuť a texturu při vysokých teplotách. Přinášíme vám několik tipů, jak to udělat nejlépe:

Výběr a příprava masa
Při výběru vepřové panenky se snažte zakoupit vždy kvalitní kus masa, který seženete v Řeznictví U Švandů. Panenka by měla mít mírný podíl tuku, který dodá masu šťavnatost a chuť. Před grilováním očistěte maso od přebytečných tuků a blan, abyste dosáhli lepšího výsledku.

Koření a marinování
Vepřová panenka přijímá skvěle různé druhy koření a marinády. Můžete zvolit jednoduché koření, jako je sůl, pepř a česnek, nebo si připravit vlastní marinádu z bylinek, citronové šťávy, medu, olivového oleje a dalších oblíbených přísad. Marinování masa pomůže zkombinovat a prohloubit jeho chuť. Nechte maso marinovat v chladničce po dobu alespoň jedné hodiny, ideálně však několika hodin nebo přes noc, aby se příchutě dostatečně vstřebaly.

Příprava grilu
Před grilováním si připravte gril. Zahřejte ho na střední až vysokou teplotu. Pokud používáte uhlí nebo dřevo, dejte jim dostatek času na rozpálení, aby vznikl žhavý uhlík. Pro zamezení přilepení masa na rošt grilu můžete olejem potřít povrch roštu.

Grilování
Umístěte marinovanou vepřovou panenku na předem vyhřátý gril. Nejlepší je pokládat maso přímo nad oheň, ale nedovolte, aby plápolal. To by mohlo způsobit spálení nebo přesušení masa. Grilujte panenku přibližně 4-5 minut na každé straně, případně déle, pokud je maso tlustší. Pravidelně ji obracejte, aby se dostatečně propeklá na všech stranách. Při grilování dbejte na to, aby teplota grilu byla dostatečně vysoká, aby se na povrchu masa vytvořila křupavá a zlatá kůrka.

Kontrola teploty
Použijte teploměr na maso, abyste zjistili správnou teplotu masa. Vepřová panenka by měla dosáhnout vnitřní teploty 63-68 °C. Teploměr vložte vždy do nejtlustší části masa. Důkladné propečení zajistí bezpečnost a kvalitu masa.

Odpočinek
Po dokončení grilování nechte panenku odpočívat přikrytou alespoň 5-10 minut. Tímto způsobem se šťávy rovnoměrně rozloží uvnitř masa a bude zachována jeho šťavnatost a chuť.

Nakrájení a podávání
Nakrájejte panenku na tenké plátky proti vláknům masa. Tímto způsobem se zachová její šťavnatost a snadno se kouše. Podávejte ji horkou a doplňte ji přílohami podle vašeho výběru, jako jsou pečené brambory, zelenina nebo osvěžující salát.

Grilování vepřové panenky je skvělý způsob, jak si vychutnat chutné a šťavnaté maso s křupavou kůrkou. S těmito jednoduchými kroky a správnou péčí o teplotu a čas grilování dosáhnete výborného výsledku. Přizpůsobte si koření a marinádu podle svého vkusu a přidejte oblíbené přísady, které podpoří chuť vepřové panenky.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image