Dnes je 2. prosinec 2023, svátek má Blanka
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Fotovoltaika na budovách města by mohla snížit náklady na energie Hlinska Vytvořit článek
Fotovoltaika na budovách města by mohla snížit náklady na energie Hlinska
Petr Laštůvka (redakce) - 21. 09. 2022    740    0 Líbil se vám tento článek?

Stále rostoucí ceny energií nutí město Hlinsko hledat cesty k co největším úsporám. Pro dosažení úspor ve spotřebě elektrické energie nyní nechalo vedení hlinecké radnice zpracovat projekt na využití fotovoltaických elektráren na městských budovách, které by ze slunce napájely určené budovy s vhodnou dispozicí a konstrukcí střechy. V posledním období byly také realizovány investice do zateplování městských budov, výměny oken, moderního veřejného led osvětlení nebo nových led svítidel na Základní škole Resslova.

„My si v tuto chvíli necháváme zpracovávat analýzy na osazení některých městských objektů fotovoltaickými panely. Nechceme dělat nějaké zbytečné a unáhlené kroky jenom proto, že nyní začal boom fotovoltaických elektráren. Uvědomujeme si, že i fotovoltaika má výraznou negativní stopu v oblasti ekologie. Na základě analýz budeme zvažovat, na které objekty bychom případně zařízení pro výrobu elektrické energie ze slunce umístili. V dalším kroku vypracujeme žádost o dotaci a počkáme, zda bude tento projekt dotačně podpořen. Chceme jít cestou, kdy vytipujeme dva až čtyři projekty, které by se udělaly jako pilotní a pokud by se zařízení osvědčilo, osadíme jím i další budovy," říká ke zvažované investici Miroslav Krčil, starosta města Hlinsko.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zvažuje novelu, která by umožnila v rámci definovaných pravidel sdílet vyrobenou elektrickou energii. Pokud by došlo k jejímu schválení, investice do solárních elektráren by měla násobně větší efektivitu „Musíme velmi pečlivě zvažovat ekonomiku a i to, co následně může udělat ČEZ v rámci distribuce. Ideální by pro nás bylo, pokud by se zde vytvořilo komunitní sdílení elektrické energie mezi objekty, o kterém se nyní mluví. Vše tedy musíme pečlivě zvážit vzhledem k tomu, jak nestabilní je aktuální situace v oblasti energetiky," doplňuje starosta Krčil.

Pro umístění fotovoltaických panelů na městské objekty se musí brát v potaz také technický stav střech a jejich maximální nosnost. Mezi zvažovanými objekty je budova fotbalistů a házenkářek na sportovištích, objekt ubytovny a školní jídelny v ulici Máchova, sportovní hala, budovy základních škol Ležáků a Smetanova, objekt krytého plaveckého bazénu nebo polikliniky na nádraží.

Hlinsko a Mikroregion Hlinecko má na letošní a příští rok vysoutěžené a nakoupené energie. „My jsme na začátku října minulého roku vysoutěžili na komoditní burze jak dodávky elektrické energie, tak plynu pro objekty města i na rok 2023. Rozhodnutí, které jsme v loňském roce udělali, se nyní ukazuje jako velmi správné," uzavírá Krčil.Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Přidejte váš názor

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Přihlásit se
Slevy a akce
Reklama   •   Koupit reklamu