30. Mistrovství republiky žáků v alpských disciplínách - 26.2.-1.3.2022 Ski areál Bílá
22. 03. 2022.
visibility 2211

Od 26. února do 1. března 2022 se v Beskydech ve Ski areálu Bílá po dvouleté pauze konalo 30. Mistrovství České republiky v alpských disciplínách žákovských kategorií. Nominaci na toto mistrovství získalo 50 nejlepších starších a mladších žáků z každé kategorie chlapců a dívek. V průběhu letošní sezóny se podařilo hlinecké Lucce Kopecké v republikových kvalifikačních závodech získat potřebné body do žákovského žebříčku a díky tomu se tak na MČR 2022 kvalifikovala.  Vedle zvučných oddílů jako jsou SA Špindl, Záhrobský Racing team, Ski klub Ještěd, TJ Slovan Pec pod Sněžkou, Ski Team Harrachov, Ski Bílá, TJ Klínovec a další, měl letos ve startovním poli i Ski klub Hlinsko na tomto vrcholném žákovském závodě sezóny své zastoupení.

Lucka měla vyjeté body již pro sezónu 2020, ale v této sezóně bylo MČR z důvodu epidemie coronaviru zrušeno a v roce 2021 byla zrušena celá závodní sezóna. O mistrovské tituly se soutěžilo ve čtyřech disciplínách - obřím slalomu, slalomu speciál, superobřím slalomu a vyřazovacím závodu. Pořadatelům počasí přálo a díky tomu se jim povedlo připravit pro všechny soutěžní dny tvrdou a kvalitní pistu, která vydržela do posledního závodního dne a posledního odjetého závodníka. První soutěžní disciplína byla na programu v sobotu 26. února, kdy se konal závod v obřím slalomu. Lucka do závodu vyrazila s číslem 28, v obou kolech zajela velmi slušnou jízdu a celkově se umístila na 18. místě. V neděli 27. února byl na programu slalom speciál, kde obsadila 32. místo. Na pondělí 28.2 pořadatelé změnili program a plánovaný Super G přesunuli na úterý 1.3. V pondělí se tedy nakonec jel vyřazovací závod v terčovém slalomu, který se jede na tři kola. Z kvalifikační jízdy, v které startovalo padesát závodníků, do kola druhého postupuje prvních třicet a do třetí finálové jízdy pak patnáct nejrychlejších závodníků. Pro Lucku byl tento závod nejúspěšnější, i když ne s úplně šťastným koncem. Obě jízdy měla Lucka velmi rychlý čas a postupovala do druhé jízdy i do finále jako šestá nejrychlejší závodnice. I finálová jízda vypadala pro Lucku nadějně, kdy velmi rychlou jízdou hned od startu útočila na příčky nejvyšší, bohužel čtyři brány před cílem přišel pád a z dobře rozjeté jízdy bylo nakonec veliké zklamání. V celkovém hodnocení závodu se umístila společně ještě s dalšími dvěma závodnicemi, které také finálovou jízdu nedokončily, na 15. místě. Ale i toto umístění je v konkurenci nejlepších žákovských závodnic pro Ski klub Hlinsko a Lucku velikým úspěchem. Mistrovsví České republiky žáků bylo zakončeno v úterý 1. března disciplínou Super G. Tuto rychlostní disciplínu není téměř ani možné v našich podmínkách trénovat, ale i tak Lucka podala statečný výkon a umístila se na 35. místě. Všechny čtyři závody se započítaly do Českého poháru žactva, kde Lucka skončila celkově na 25. místě z 66 bodovaných závodnic.

Samotná kvalifikace na závody nejvyšší úrovně je obrovský úspěch, celkové umístění v první polovině žebříčku nejlepších sjezdařů v naší zemi je důvod k velkým oslavám. Přejeme Lucce hodně štěstí v kategorii juniorů, kam se od příštího roku přesouvá.