Nejhledanější rodačkou Hlinska je herečka Valerie Kaplanová

Napsal/a
Věra Dvořáková

Datoví novináři serveru iRozhlas připravili aktualizovanou interaktivní mapu, která zobrazuje nejhledanější rodáky českých měst a vesnic. Nejvíce se hledají historické osobnosti i žijící lidé. Celorepublikovým rekordmanem je král Karel IV., vysokou hledanost má třeba i Tomáš Garrigue Masaryk v Hodoníně a Miloš Zeman v Kolíně. Mapa je inspirována podobným projektem amerického serveru The Pudding. Vychází z dat z období mezi červnem 2015 a červnem 2019, která poskytuje česká Wikipedie.

Za Hlinsko je nejvíce vyhledávaná známá česká herečka Valerie Kaplanová, která se zde narodila ještě za Rakouska-Uherska v roce 1917. Známá je například z filmu Jára Cimrman ležící, spící, Honza málem Králem, Něžný Barbar nebo posledních dvou dílů trilogie Slunce Seno, kde ztvárnila nezapomenutelnou babičku v posteli.

Narodila se 12. září 1917 v Hlinsku jako dcera obchodního zástupce s botami, se kterým do 11 let žila ve Vídni. Vystudovala sekretářskou školu, ale už při zaměstnání se věnovala divadelnímu herectví. Profesionální herečkou se stala až po druhé světové válce. Před kamerou se poprvé objevila v roce 1951.

Pro její hubenou až kostnatou postavu s brzy zvrásněným obličejem, uhrančivým pohledem a skřípavým hlasem byla hojně vyhledávanou herečkou pro charakterní role matek a babiček. Rádi si ji vybírali i zahraniční filmaři. Jedna z nejzajímavěji vypadajících českých hereček zemřela 12. května 1999 v Pardubicích ve věku nedožitých 82 let.

Zdroj foto: Česká Televize, www.irozhlas.cz

Kategorie článku:
Aktuálně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Sdílení
ZAVŘÍT