Spalničky v Hlinsku!

Napsal/a
Petr Laštůvka (redakce)

Od včerejšího dne řeší Krajská hygienická stanice Pardubického kraje výskyt spalniček v Hlinsku!

“Ano, můžeme potvrdit onemocnění spalničkami v Hlinsku,” sdělili exkluzivně pro iHLINSKO pracovníci z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou kapénkami nebo přímým kontaktem s infikovanými slinami či hleny. Nemoc je podle hygieniků o to zákeřnější, že na ni neexistuje žádný specifický lék.

Onemocnění spalničkami začíná teplotou nad 38°C a projeví se jeden nebo více příznaků v podobě kašle, rýmy, světloplachosti nebo zarudnutí očních spojivek. V ústech se také mohou objevit na sliznici tváří bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den onemocnění je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví nebo za ušima a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Komplikací spalniček může být také zápal plic, zánět středního ucha nebo postižení centrálního nervového systému. Inkubační doba trvá 7 až 21 dnů.

Jedinou prevencí spalniček je očkování, které je v Česku povinné od 13 měsíců věku dítěte.

 

 

Štítky článku:
·
Kategorie článku:
Aktuálně

Komentáře

  • Dobrý den, jsou tu spalničky a lidé, co mají doma malé děti, jsou vystrašený!
    Absolutně stim nic neděláte.. Vy uděláte karanténu v megatechu a chcete aby zdraví lidé chodili do práce s nemocnými!! Mám doma 7 měsíčního chlapečka a bojím se jako blázen.. Vykázat ** ***** *****, co to sem natahali..!! Doufám že jsi můj komentář vezmete nějako k srdci a začněte stim něco dělat!! Myslete na ty malé děti, starší lidé atd..

    Natálie Březen 8, 2019 09:14 Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Sdílení
ZAVŘÍT