Zhoršuje se výslovnost u dětí?

Napsal/a
Milada Laštůvková

Má vaše dítě problémy s výslovností? Už 12.3.2019 od 16 do 17:00 bude v Městské knihovně v Hlinsku Mgr. Věra Novotná, učitelka, logopedická asistentka a speciální pedagog ze ZŠ Krouna, s programem Říkej si se mnou – jak se kluci a holky mohou učit správně vyslovovat.

Ze statistik je patrné, že v posledních letech na logopedii dochází stále více dětí. Celkový počet pacientů se od roku 2007 do roku 2017 zvýšil v ČR o 26 132. Podle statistik ÚZIS vzrostl také počet logopedických ambulancí. V roce 2007 jich bylo evidováno 324 a v roce 2017 už 407.
S vadou výslovnosti se podle Asociace logopedů potýkají asi dvě pětiny předškoláků. Zvýšený počet dětí s potížemi jako je šišlání, ráčkování, komolení slov či koktání hlásí i základní školy. Nejčastější vadou řeči je patlavost (dyslalie), kdy dítě špatně vyslovuje některé hlásky. Příčin vad řeči je hned několik. Ovlivnit je může dědičnost, dále jimi mohou trpět předčasně narozené děti, děti s poruchami centrální nervové soustavy, sluchu či zraku. Vliv na špatnou výslovnost může mít i zanedbávání dítěte nebo naopak přehnané nároky rodičů.
Špatná výslovnost se v průběhu času fixuje, proto odborníci doporučují navštívit logopedickou ambulanci mezi čtvrtým a pátým rokem života.

http://bit.ly/Rikej-si-se-mnou

Štítky článku:
·
Kategorie článku:
Školství

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Sdílení
ZAVŘÍT